Přestože v té době tam kombajn a dva traktory sklízely kukuřici, lovci číhali na štětináče, který vyběhne z dosud neposekaného porostu.
„Nás nefoťte. My tady oficiálně nesmíme být. Správně máme počkat až odjedeme mechanizace. Teprve potom můžeme vstoupit se zbraní na pole,“ přiznal se jeden z mužů, kterého navíc doprovázel ještě ne osmnáctiletý hoch.
„Vy jste tam někoho viděla? A měli nabité flinty? Vy to můžete dokázat, že je měli nabité? A měli je zlomené? Jestliže jste je neviděla střílet nebo jste nezjistila, že mají zbraně nabité, nic neporušili. Tu zbraň nesmí použít do té doby, dokud je na poli technika. Ale být tam mohli. To je součást honební plochy,“ obhajoval situaci, kterou autorka článku viděla na vlastní oči Jiří Frischmann, hospodář bukovanské honitby. „Vaše tvrzení se může obrátit proti vám,“ pohrozil, ale vysvětlení jak, nedodal. „Měla jste mi nejdříve zavolat, nějak bychom se dohodli,“ dodal.
S Frischmannovou interpretací ale nesouhlasí Jan Staněk, předseda Okresního mysliveckého spolku Benešov. „Ze zákona se nesmí při sklizni provádět na tomtéž, ani na sousedním pozemku, lov. To znamená, že tam žádní myslivci nesměli být,“ uvedl Staněk s tím, že nemají v kompetenci, jako myslivecký spolek, takové prohřešky řešit. To podle jeho slov může pouze odbor životního prostředí. „To, že se nestřílelo, neznamená, že muži nezahájili lov. Měli pušky, šli s nimi na pole. Ověřil jsem si, že to byli skutečně myslivci z Bukovan a že tam takové způsoby praktikují. Tento případ nebyl první,“ tvrdí předseda a připomněl, že za chování členů spolku je přímo zodpovědný myslivecký hospodář. „Jsem nyní zvědavý, jak to vy, jako novináři, dotáhnete do konce. Budu rád, když pomůžete dobré věci a za to vám budu vděčný,“ řekl Staněk.
Podobný názor jako on mají i úředníci z odboru životního prostředí benešovského MěÚ.
„Popisovaný způsob lovu je zakázaný. Ovšem prokázat, že tam skutečně byli a měli v úmyslu střílet, je velice obtížné. Mohou zapírat a v ten okamžik je to tvrzení proti tvrzení. Nicméně na základě vaší výpovědi zahájíme šetření, ale jaký bude výsledek, vám nemůžu říct,“ uvedla Marie Štěpničková, pracovnice odboru životního prostředí MěÚ Benešov.
A jaký názor mají policisté? „Myslivec nesmí použít zbraň dvě stě metrů od hranice posledního pozemku v obci. Jinak se smí po poli se zbraní pohybovat, ale bez toho, aby ji použil, když se sklízí,“ vysvětlila Zuzana Stránská, tisková mluvčí policie.
Policii se odstřely zvěře hlásit nemusí. Ta si pouze vyžádá soupisy od mysliveckých sdružení, kde se bude hon konat, aby mohla provést například namátkovou kontrolu na alkohol.