Obsazenost noclehárny je poměrně dost závislá na počasí. Proto v době silných, dlouhotrvajících mrazů funguje režim „teplá židle", kdy zájemcům o přenocování, kteří jsou již nad kapacitu noclehárny, je umožněno strávit noc v prostorách noclehárny, sice bez lůžka, ale v teple.

Od začátku této zimní sezony, tedy od prosince loňského roku, se v nízkoprahovém denním centru už vystřídalo zhruba 70 uživatelů.
„Někteří z nich využívali služby centra jen krátkodobě, jiní navštěvují centrum pravidelně," popsala Iveta Turková.

V centru lidé bez domova dostávají pomoc a podporu při řešení jejich tíživé sociální situace, mohou se ohřát, zahřát se čajem, provést hygienu, vyprat prádlo, mohou využít poskytnutí jednoho jednoduchého jídla denně.

Z celkového počtu klientů sociálních služeb pro osoby bez přístřeší tvoří zhruba třetinu ženy. Jenže benešovské zařízení bylo zprovozněno pouze pro muže.

„Ano, noclehárna byla původně určena jen pro muže. Ale již první zimní provoz v roce 2012 v praxi ukázal, že tato služba je potřebná i pro ženy. Proto již další zimu byla připravena místnost i pro přenocování žen a nízkoprahové denní centrum je určeno pro uživatele bez rozdílu věku," popsala vedoucí sociálního odboru.

Provoz sociálních služeb pro osoby bez přístřeší je financovaný z více zdrojů. Dotaci dává Středočeský kraj, peníze na zařízení věnují i města Benešov a Vlašim. Součástí financování služby jsou i úhrady klientů za poskytované služby. V noclehárně uživatelé zaplatí za přečkání noci 20 korun.

„Za pětikorunu si klienti mohou koupit jednoduché jídlo, polévku, těstoviny s omáčkou nebo pečivo. Mají ale k dispozici i teplý čaj a za uvedenou cenu mají nárok i na jeden šálek kávy denně," připomněla Iveta Turková.

Praní prádla bezdomovce stojí desetikorunu a ostatní služby, jako je sledování televize nebo používání sociálního zařízení a sprch, používání mikrovlnky nebo varné konvice, mají zdarma.

Přes velký zájem o tuto službu Benešov zatím o jejím dalším rozšíření neuvažuje.