Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Větrníky ostře odmítla také obec Jesenice

Jesenice - Záměr společnosti Ostwind postavit v oblasti Vysoká – Mezné čtyři větrné elektrárny nemá na Sedlčansku podporu. Nesouhlas vyslovilo Sdružení obcí Sedlčanska, zastupitelstva jednotlivých obcí a na Krajský úřad Středočeského kraje zaslaly negativní stanovisko dotčené obce – Kosova Hora a Jesenice. Podobně jako Kosova Hora, žádá také starosta Jesenice Miloslav Hrazánek kraj „o ukončení záměru v dané lokalitě."

11.3.2015
SDÍLEJ:

Mapy okruhů dohlednosti na čtyři větrné elektrárny v katastru Kosovy Hory a Jesenice u Sedlčan.Foto: z oznámení záměru stavby

Upozorňuje, že pokud bude investor trvat na svém záměru, žádá o vypracování řady nezávislých studií, protože předložené jednotlivé posudky jsou obecné a vycházejí z neznalosti regionu. Platí to i o zoologické studii, která nepočítá s výskytem některých vzácných živočichů. Prokazatelně se tu zdržuje čáp černý, kulíšek nejmenší, sýc rousný, výr velký, skřivan lesní, včelojed lesní… Jedním dechem ale starosta dodává, že případné doplňování dokumentace a prodlužování rozhodnutí vlna nevole občanů proti větrným elektrárnám jen zesílí!

V dopise, který zaslala obec na odbor životního prostředí Krajského úřadu Středočeského kraje, mimo jiné starosta Hrazánek konstatuje: „Po veřejné debatě široké veřejnosti se společností Ostwind bylo svoláno mimořádné zastupitelstvo, které jednoznačně dospělo k závěru, že obec Jesenice jako územně správní celek nesouhlasí s výstavbou větrné elektrárny ve vytipovaném území." Hrazánek argumentuje významným dopadem na zdraví obyvatel i územně správních celků jako je Kosova Hora, Sedlčany, Sedlec-Prčíce nebo Nedrahovice. Proto zastupitelé změnu územního plánu v dlouhodobém výhledu nepovolí.

Jesenický starosta také připomíná estetický dopad. Jednu nechtěnou dominantu krajiny již má Jesenicko v podobě střediska družicových spojů u Měšetic, o další negativní prvek v podobě větrných elektráren rozhodně nestojí. Konstatuje také, že například v osadě Doublovičky je třináct nových stavebních parcel, odkud by měli obyvatelé rodinných domků přímý výhled na místo s větrnými giganty. Zmiňuje i rekreační středisko Hulín u Jesenice, které je centrem sportu, kultury a rekreačního vyžití. „Hypotetické vypočtení hladiny hluku 35 až 40 decibelů u některých dotčených stavení je nepřípustné. Vzhledem k rekreačnímu středisku Hulín pak přinejmenším problematické. Splnění hraničních mezi hygienického limitu je v tomto případě argument, který vzhledem k relaxačnímu charakteru celé oblasti nemůže obstát," vyjadřuje názor zastupitelů i obyvatel. Jeseničtí upozorňují také na to, že je mimo jiné opomenuto obtěžování obyvatel takzvaným světelným smogem, který vzniká činností výstražných světel větrných elektráren jak ve dne, tak v noci. Marie Břeňová

Autor: Redakce

11.3.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
František Hakl s trofejí pro mistry světa v malém fotbale, kterou s českou reprezentací vybojoval v Tunisku.

Zlatý šampion Hakl věří, že vítěznou atmosféru přenese i do Benátek

Krajský úřad Středočeského kraje v Praze.

Krize krajské koalice dospěla na ostří nože. Silná slova mohou vystřídat činy

Brankář Tomeček si protáhne zimní přípravu

Benešovsko – Okresní disciplinární komise OFS Benešov zasedala a trestala. Nejhůře dopadl brankář Nesperské Lhoty Michal Tomeček, který nejenže skončil na podzim, ale protáhne si i zimní přestávku. Největší pokutu, 3000 korun, dostaly za „černocha“ Čechtice.

KRÁTCE: Kvůli volbám se turisté k informacím nedostanou

Benešovsko - Přečtěte si krátké zprávy z regionu!

ANKETA: Jdete k volbám?

Benešovsko - Ptali jsme se obyvatelů Benešovska, jestli půjdou k volbám.

OBRAZEM: Spirituál Kvintet vystoupil ve Vlašimi k poctě Farní charity

Vlašim - Farní charita Vlašim slaví 25 let od svého vzniku. Ke svému výročí uspořádala také benefiční koncert skupiny Spirituál Kvintet. Ten se původně měl uskutečnit 5. října, ale z důvodu nemoci jednoho z členů kapely byl přeložen až na úterní večer 17. října. Do vlašimského kostela sv. Jiljí, kde se koncert konal, dorazilo mnoho posluchačů, kteří zaplnili celý kostel a vystoupení si náramně užili. Některé písně společně se zpěváky zpívalo dokonce celé obecenstvo. Na konci hudebního představení ocenili přítomní um skupiny ovacemi ve stoje.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení