„Řešíme i anonymy,“ potvrdil šéf KVS s tím, že podpis chybí většině z oznámení nebo se lidé podepisují i jako Beruška nebo například ovečka Gertruda.
Ani to ale není důvod oznámení hodit do koše. A to přes to, že až 80% oznámení jsou neopodstatněná.
„Nelze mít před takovými případy schovanou hlavu, ale také nechceme z chovatelů dělat blbce,“ řekl mluvčí SVS ČR Josef Duben s tím, že je vždy nutné s chovateli jednat a dohodnout se na nápravě. Pokud to ale nejde, následuje odebrání zvířete.
Takový postup nejspíš čeká na krávu z Krňan. V pondělí 9. února tam situaci, už poněkolikáté, zjišťovala inspektorka KVS Jiřina Sedláková. Na týrání zvířete veterináře upozornil anonymní pisatel.
„Paní si v pondělí konečně převzala protokol ze šetření. Normálně se ale před námi zamyká,“ uvedla veterinářka z benešovského inspektorátu.
Kráva pětasedmdesátileté chovatelky z Krňan je uvázaná na řetězu, který se jí zařezává do krku, pod sebou má více než půlmetrovou „podestýlku“ z hnoje, takže už nemůže kvůli stropu ani zvednout hlavu. Denní světlo nespatřilo zvíře už hodně dlouho. Vzhledem k tomu, že nemá ani povinné označení na cedulce v uchu, její jedinou záchranou bude podle veterinářů odvezení na jatka. Jiní chovatelé by si totiž takové neoznačené zvíře do svého chovu nezařadili.
Právě pro taková zvířata by měl v Hrachově na Sedlčansku vzniknou útulek pro hospodářská zvířata. První svého druhu v republice. Místo tam ale najdou i divoce žijící tvorové, o něž nyní pečují ve stanici pro zraněná zvířata Ochrany fauny (OF) ve Voticích.
„Naše stanice už nestačí. Loni jí prošlo téměř sedm set kusů zvířat a navštívilo nás přes šestnáct tisíc lidí,“ vysvětlil při setkání v KVS Pavel Křížek, zakladatel vodického OF.