Mezi 212 letos přihlášených obcí z celé republiky, které se tím ucházejí o ministerských 32 milionů korun, jsou také tři sídla z Benešovska Blažejovice, Kamberk a Louňovice pod Blaníkem. Naproti tomu chybí například „vesnice vesnic" Ratměřice, celostátní vítěz z roku 2010. Její starosta Viktor Liška je ale členem letošní hodnotící komise.

Na tomto postu to nebude mít rozhodně jednoduché. Například v Louňovicích by jeho i jeho kolegy porotce chtěli zaujmout včelařským muzeem. Loni ministerstvo tamní včelaře ocenilo za spolupráci s obcí v soutěži Vesnice roku 25 tisíci korunami. Ty pomohou při opravě fasády průčelí muzea.

I Kamberk chce opět zabodovat. Loni tato obec získala diplom Za udržování Muzea venkov a také 20 tisíc korun. „Díky tomu opravíme pohřební vůz, zejména jeho loukotě. Vůz tahali koně a pochází ze čtyřicátých let minulého století. Dříve sloužil, stejně jako jiné exponáty v muzeu, obyvatelům Kamberka. Naposledy vezl mojí švagrovou v roce 1985," připomněla starostka obce Alena Jenšíková.

KONKURENCE JE VELKÁ

Obce z Benešovska budou mít ale silnou konkurenci. Do souboje o titul Vesnice roku 2017 zasáhne ve středních Čechách celkem 13 sídel. Mezi nimi nechybí ani Petrovice na Příbramsku. Ty už klání dobře znají. Drží čtyři stuhy, z toho dvě zlaté.

close O titul Vesnice roku usilují i Středočeši. info Zdroj: Deník/Jiří Předota zoom_in

Kliknutím infografiku zvětšíte.

Naproti tomu třeba okresy Kutná Hora a Kolín se letos nezapojí. To i přesto, že v minulosti měli jejich zástupci úspěch. Třeba městys Kácov na Kutnohorsku se zúčasnil soutěže čtyřikrát a s prázdnou neodešel. V roce 2015 získal cenu za spolupráci s místními podnikateli, loni modrou stuhu za společenský život. Letos ale prý Kácovští dají příležitost ostatním vesnicím. „Dosáhli jsme mety, které si velmi vážíme a byli jen krůček od hlavní ceny," vysvětlila starostka Soňa Křenová důvod letošní absence.

Také Kolínsko mívalo dříve své zastoupení. Účastnily se například Lošany. Zasedací místnost obecního úřadu proto zdobí několik čestných uznání a diplomů za rozvoj péče o zeleň z roku, za rozvoj společenského života a sportu, za rekonstrukci bytového objektu. V roce 2001 získaly Lošany dokonce zelenou stuhu. „Už tu soutěž, alespoň podle mého názoru, berou nějak moc vědecky," zasmál se starosta obce Miroslav Jelínek. „Už jsme toho vyhráli dost," dodal.

KONČÍ KRAJSKÁ KOLA

Už nyní, v květnu a také v červnu, se budou postupně uzavírat krajská kola a vítěze soutěže pak organizátor vyhlásí 16. září na Jarmarku venkova v Luhačovicích. „Soutěž každoročně ukazuje jedinečnost a bohatství našeho českého, moravského a slezského venkova. Přeji všem obyvatelům soutěžících obcí hodně štěstí a komisařům spoustu energie a inspirativních zážitků," řekla ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová.