Jedenadvacet obcí z našeho okresu, mezi nimiž jsou například Načeradec, Tisem, Stranný, Dolní Kralovice, Český Šternberk nebo Petroupim, se prozatím připojilo
k petici proti diskriminaci obyvatel venkova, která je
k dispozici už od ledna.
„Petice je dalším krokem na cestě za rovnoprávným postavení malých obcí,“ uvedl předseda organizujícího Spolku pro obnovu venkova Eduard Kavala s tím, že stát a jeho instituce stále více zkoušejí, co venkov vydrží. Podpisem petice chtějí obce poukázat například na fakt, že na ně stát přenáší stále více odpovědnosti, avšak bez adekvátního přesunu financování. Nesouhlasí ani s pomalým nárůstem obecních rozpočtů a udržováním nízké úrovně financování venkova. Toto a spousta dalších odlišností od velkoměst pak způsobuje odliv mladých a vzdělaných lidí a tradiční venkov se vylidňuje.
„Připojit se k petici jsme považovali za nutné vzhledem
k tomu, že venkov je skutečně diskriminovaný. Je potřeba
s tím už něco dělat a dotáhnout to do konce,“ míní starosta Drahňovic František Košata.
Petici za lepší život ve vsích a maloměstech podepsali i divišovští zastupitelé. „V petici se mluví o tom, co všichni chceme, a tím je spravedlivější způsob rozdělování daní. Ale od této petice si nic zvláštního neslibuji,“ řekl starosta Divišova Zdeněk Eichler.
Kromě změny Zákona o rozpočtovém určení daní chtějí organizátoři od parlamentu například i přijetí samostatného zákona o venkově, který by pojem venkov kodifikoval.
„Jsem ten, který se velmi vyhýbá dramatickým střetům, ale můžu vám říct, že mezi malými samosprávami se začíná situace radikalizovat, což není dobře,“ dodal Kavala.