Každý z nich ví, že toaletami disponují všechna pohostinská zařízení. Ale ne každý už najde odvahu, pokud se právě nenachází v hodně svízelné až kritické situaci, hledat záchod v neznámém interiéru. A už vůbec se na něj ptát personálu, který nezřídka dává nepokrytě najevo, že si hosty, kteří neudělají útratu, příliš nepřeje.

Kromě zmíněných záchodů v restauracích a samozřejmě na nádraží, i v Benešově existuje několik, přesněji tři, místa, kde vám za vaše odlehčení nebudou spílat.

Jedno lze najít v tržnici ve Vnoučkově ulici. Ta stojí na dohled od Obchodního domu Hvězda.

„Tyhle záchodky chceme přestavět," připomněl místostarosta Benešova Roman Tichovský.

Město už má plán, jak zakřivenou vozovku ve Vnoučkově ulici napřímit. V cestě tomuhle záměru stojí právě část tržnice. Po jejím ubourání dojde ke stavební úpravě objektu a vzniku modernějších toalet. Kdy se začne záměr města realizovat, však jasné není. Podle místostarosty Tichovského je to otázka několika let.

„Veřejné placené záchodky s obsluhou jsou ale v přízemí polikliniky na Malém náměstí," připomněl místostarosta s tím, že nevýhodou těchto nedávno zrekonstruovaných toalet, je jejich otevírací doba. Své služby nabízí pouze ve všední dny a jen v době, kdy je objekt přístupný pacientům.

„O vzniku dalších veřejných záchodků, které by mohli využívat i invalidé s námi kdysi jednal Václav Krása, předseda Národní rady osob se zdravotním postižením České republiky," připomněl Roman Tichovský.

Záchodky měly vzniknout hned vedle kruhové křižovatky proti Obchodnímu domu Hvězda, v místech známých Benešákům, jako někdejší prodejna koberců.

Projekt začala myšlenka a odpovědní lidé zahájili i její realizaci. Jenže všechno skončilo jen tím, že radnice v Benešově získala několik desítek takzvaných Euroklíčů. Ty umožňují jejich držitelům, aby se dostali do kterékoliv toalety na území Evropské unie. Projekt Euroklíče sice získal v roce 2007 cenu jako nejvýznamnější počin té doby, ale zatuhl právě na rozdávání klíčů i když v Benešově ho lze použít právě na vlakovém nádraží. Jinde ve městě však nikoliv. Euroklíče si mohou nejen tělesně postižení, ale také onkologičtí pacienti, diabetici a rodiče s dětmi do tří let ze Středočeského kraje vyzvednout zcela zdarma nejen na benešovské radnici, ale například i v sídle okresního výboru Sdružení tělesně postižených v Benešovské Vlašimské ulici.

I když nejvíce turistů zavítá do centra Benešova a tam je nabídka využití veřejných toalet postačující, lidé do města dojíždějí i za nákupy. Samozřejmě i do supermarketů. Těch je v Benešově, včetně těch zaměřených i na nepotravinářské zboží, nejméně šest. Jen jediný takový obchod na Červených Vršcích disponuje také toaletou…

Záchodky by bez dotazu na cestu nenašel
František Svoboda je obyvatelem hlavního města. Do Benešova příliš často nejezdí, ale na Benešovsku má chalupu a do města ho včera přivedly bankovní záležitosti. Se svým malým synem ho otázky Benešovského deníku zastihly a v infocentru. „Jo, právě teď bych si na záchod potřeboval odskočit," přiznal mezi výběrem informačních letáků. Kde veřejné záchodky jsou, věděl jen teoreticky. Ani ho nenapadlo se ptát na použití toalety v informačním centru, i když i tam občas tuhle službu, například pro cestující ekovláčkem, poskytují. František Svoboda pak po radě došel až na toaletu do polikliniky. „Ještě si můžete napsat, že jsem cestou neviděl žádné ukazatel, které by mě navigovaly," dodal s tím že naposledy, kdy si potřeboval při návštěvě Benešova odskočit, našel toalety ve Villaniho ulici. „Tehdy jsem tu podivnou budku podle šipek našel, ale byla zavřená," zavzpomínal.