Vysoké teploty se podepisují na výdělcích provozovatelů hradů a zámků. Ti předpokládali, že letošní prázdniny vydělají na vstupném, moc se jim to ale nedaří. Současná vlna veder žene lidi spíše k vodě na koupaliště než do starých zdí kulturních památek.
„Tento týden je hrozný propadák. Bylo vedro, to vždy chodí méně lidí. Raději si užívají někde na Slapech a zanedbávají nás,“ posteskla si zástupkyně kastelánky zámku Konopiště .....Nohejlová a dodává, že letos už od začátku sezony zaznamenali nižší návštěvnost. „Už třeba takový červen byl dost špatný.“
Nižší zájem o prohlídky zaznamenali také na zámku Jemniště. „Musím potvrdit, že návštěvnost v uplynulém týdnu byla opravdu naprosto minimální. To je ale normální jev. Pokud začne venku připékat, lidi na zámek nechodí. Dnes by to mohlo být po včerejším dešti pravděpodobně lepší, rybníky budou hůře použitelné a lidé by mohli vyrazit za kulturou,“ uvedla kastelánka zámku Jemniště Marcela Kratochvílová, s tím, že ideální počasí pro návštěvy památek je mírně zataženo a teploty kolem dvaceti stupňů, může být i slabounce větrno, protože ve vodě to nikdo dlouho nevydrží.
Snad jen na hradě Český Šternberk si paradoxně na horko nestěžují. „Kupodivu lidé k nám chodí i v těch vedrech. Nějaké výkyvy sice jsou, ale s průměrnou návštěvností jsme spokojeni, je vyšší než v loňském roce,“ říká kastelánka hradu Český Šternberk Zuzana Míková.