Čtyřnozí mazlíčci se s horkem vyrovnávají obtížněji než jejich majitelé. Veterináři varují před dehydratací zvířat. Důležité je nepřetěžovat je, zajistit jim dostatek tekutin a místo ve stínu. Myslet na možnost přehřátí je také důležité v případě, kdy jsou lidé se svými mazlíčky na cestách. Ti by neměli zůstávat dlouhou dobu v zaparkovaném autě bez přístupu vzduchu, pozor je třeba ale dávat také na klimatizaci, která může být příčinou nachlazení. Před odjezdem na dovolenou je také dobré s veterinářem probrat, jaké přípravky mohou čtyřnohého miláčk ochránit před cizokrajnými infekcemi.

Velké teplo řeší nejen majitelé zvířat, ale například také paraZOO, která sídlí v zahradě Podblanického ekocentra Českého svazu ochránců přírody. Zařízení sídlí přímo v centru Vlašimi a pečuje o handicapované živočichy. V souvislosti s vysokými teplotami přijala paraZOO několik opatření, která by měla jejím obyvatelům pomoct ve zdraví přečkat tyto náročné týdny.

„Hlavní zásada je ta, že se zvířatům musí měnit častěji voda. A to i těm, která běžně nepijí. Například sovy nekonzumují vodu k pití, ale absorbují ji z masné potravy. Vodu používají výhradně ke koupání, a jelikož tito ptáci při koupání hodně cákají, musí se jim voda pravidelně doplňovat,“ uvedla Alena Konvalinová, vedoucí vlašimské paraZOO. „Náš minimální nouzový režim je, že v současné době měníme vodu dvakrát až třikrát denně,“ dodala.

Pracovníci zařízení také přes den kontrolují teplotu vody, kterou mají zvířata k dispozici. Jednak proto, aby nebyla příliš teplá, jednak proto, že se vlivem slunečních paprsků rychle kazí. „Zvířata, která mají ráda vodu, můžeme rosit nebo stříkat hadicí,“ prozradila další opatření, která v létě musí v paraZOO dodržovat.

Pracovníci také zvířatům omezili přísun suchého krmiva a těm, která běžně konzumují granule, se snaží nabízet syrovou stravu. “Problém je, že musíme krmit brzy ráno, aby se nic nezkazilo, jelikož kontaminace je velice rychlá. A také proto, aby zvířata stihla vše zkonzumovat. Většinou jim proto dávku žrádla dělíme na dvě s tím, že druhou dávku dostávají až večer,“ vysvětlila Alena Konvalinová.

V ParaZOO také v poslední době více zalévají zahradu a kropí cesty, aby se neprášilo do voliér.

Ke změnám přikročili také v psím útulku v Maršovicích. „Po dobu trvání teplého počasí není možné veřejné venčení pejsků. Do odvolání je venčení zrušeno,“ stojí na stránkách útulku, který jinak nabízí zájemcům možnost pravidelných procházek se psy.

Ochránci přírody nyní nabádají lidi, aby mysleli také na zvířata ve volné přírodě, například ptáky a ježky, a i jim dopřáli pití, kterého nyní mohou mít nedostatek a které je nyní pro ně obtížné najít. Stačí naplnit nádobu vysokou maximálně pět centimetrů vodou a umístit ji na okno, balkon či zahradu. Tekutina by měla pravidelně vyměňována a miska vyplachována.