Lopatami, smetáky a pořádnou dávkou trpělivosti se za poslední dny museli vyzbrojit lidé na Benešovsku.
Splnily se totiž předpovědi meteorologů, kteří slibovali pořádnou sněhovou nadílku. Zatímco dětem udělal sníh obrovskou radost, řidiči už tak nadšení nejsou.
„Je sice hezké, že je všude sníh a krásně bílo, ale mně jako řidiči to moc nevyhovuje. Silnice jsou v menších obcích špatně průjezdné. Silnice jsou namrzlé a klouže to,“ postěžoval si řidič osobního automobilu.
Silnice druhých a třetích tříd v okrese Benešov jsou i přes každoroční výtky řidičů sjízdné.
„Naši dodavatelé se snaží a zatím jsme žádný problém neměli. Sypače jezdily skoro celou noc,“ potvrdil dispečer Správy a údržby silnic Jiří Šrankota.
Technika dodavatelů krajem řízené organizace je podle něj kvalitní, proto sypače nával sněhu vydržely. „Žádný problém jsme neměli ani nebyla hlášená žádná bouračka,“ řekl Šrankota.
Podobná situace se sněhem zaměstnala také správce komunikací ve městech.
„Myslím si, že máme sněhovou kalamitu pod kontrolou a udržování silnic i chodníků zvládáme. Město je uklizené a vyčištěné,“ uvedl ředitel Technických služeb Benešov Bohumil Rataj.
Pokud teplota nesrazí rtuť teploměru hluboko pod bod mrazu, budou pracovníci technických služeb silnice ve městě solit a chodníky sypat drtí. „Potom by mělo být vše zabezpečené,“ míní Rataj.
Drť, kterou používají jak silničáři tak technické služby ale znepříjemňuje chůzi pěším. Z chodníků zmizí teprve poté, kdy už bude jasné, že je nezasype znovu sníh, tedy na jaře. Pokud by potom ještě nějaký sníh napadl, technické služby by ho odvážely z náměstí i přilehlých ulic Tyršova, Vnoučkova, Pražská a Nová Pražská.