Už zhruba za měsíc by se tak mohli ve vlnách ráchat první otužilí plavci. Zatím ale stále platí opatření, která mají zabránit šíření nemoci covid-19. Přesto starosta věří, že do léta dojde k jejich uvolnění, a lidé se budou moci přijít koupat do chemií neupravované vody. K otevírání bazénů má totiž dojít už během června.

Celé zařízení bude spravovat město, ale například na provoz občerstvení radnice vybírala z přihlášených uchazečů. Vítěz se zkušenostmi od Slapské přehrady navrhl radnici, aby vytvořila místo jednoho, prodejní místa dvě. To radnice akceptovala, i když i to nakonec něco stálo. Vyšší náklady ale přinesly i další vícepráce.

„Nechali jsme připravit dopadovou plochu pro tobogan, který by v budoucnu, pokud o to budou plavci stát, mohl do areálu přibýt. Díky tomu se nezmenší vodní plocha pro plavce. Návštěvníky také nebudou rušit případné rozsáhlejší zemní práce, které by pak byly potřeba. Nakonec to je i levnější a efektivnější, než kdybychom k tomu přikročili za rok či dva,“ vysvětlil starosta, ale připomněl, že vícepráce neznamenají výrazné prodražení vzniku biotopu. Jedná se totiž o záležitosti, které mají vylepšit službu hostům. Třeba odpočinkem na terasách z gabionu.

„Nejsem přesvědčená o tom, zda biokoupaliště je tou správnou volbou,“ uvedla opoziční zastupitelka Votic Jana Špačková. „Kvůli nákladům a faktu, že se lze koupat během roku poměrně krátce,“ sdělila a kritizovala také to, že město celý projekt financovalo bez dotací.

Výhodou takového typu koupaliště však jsou trvale nízké provozní náklady. Právě to starosta vnímá jako vyvážení argumentu kritiků. „Chemie v bazénech je nejen nezdravá, ale také nákladná. Biokoupaliště proto jeho provozovatelé ufinancují jen ze vstupného, které u nás nebude přemrštěné,“ připomněl s tím, že vznik biokoupaliště podpořila většina zastupitelů.

Součástí ceny 32,5 milionu korun nebyl velký tobogan, ale pouze menší vodní skluzavka. Tobogan by biokoupaliště mohl doplnit později. Radnice už nyní disponuje třemi návrhy.

Celý areál pojme 530 lidí, což by na poměry maloměsta s téměř 4600 obyvateli, mělo stačit. Do nádrží se v jediný okamžik vejde podle norem 106 plavců. Tři vodní ovály budou uzpůsobeny hloubkou potřebám plavců. Ti, kteří se nad hladinou ještě neudrží využijí klasické brouzdaliště, začínající dětští plavci si zase zadovádí ve vodě s přiměřenou hlubokou.

Hosté budou využívat také beachvolejbalový kurt či posilovací stroje. Všechny vodní plochy se mohou využívat i v zimě. Pokud bude mrznout, na své si tam přijdou bruslaři. A pokud by se ukázalo, že areál potřebám veřejnosti nestačí, má radnice řešení v záloze. „Máme v okolí areálu další pozemky. Když se ukáže, že je to potřeba jsme připravení na případné rozšíření,“ dodal starosta Jiří Slavík.

Biokoupaliště ve Voticích sestává z celkem tří oválných, přemostěnými přepady vzájemně propojených nádrží s rozměry 43 x 22, 39 x 20 a 20 x 18 metrů. Vodou je zásobuje nový vrt. Z něj se nádrže po napuštění postupně, jak se voda bude odpařovat, bude do koupaliště doplňovat.