VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ve Voticích by mohly zastavovat rychlíky

Votice /FOTOGALERIE/ - Obyvatelům Votic, ale i Olbramovic, by se tak otázka dopravy do hlavního města či do Českých Budějovic zjednodušila.  

9.8.2017
SDÍLEJ:

Vizualizace železniční zastávky a estakády představuje modernizaci tratě Sudoměřice - Votice.Foto: SŽDC

Dobrovolný svazek obcí BENE-BUS se společně s městem Votice, Mikroregionem Voticko a Integrovanou dopravou Středočeského kraje rozhodl iniciovat memorandum ministru dopravy Danu Ťokovi, ve kterém požaduje zastavování rychlíků linky R17 ve Voticích po dobu výstavby trati Sudoměřice-Votice.

„Iniciativa vytvořit memorandum o zastavování rychlíků ve Voticích vznikla na společném jednání ve Voticích. Účastníci jednání, mezi kterými nechyběl dopravní expert či ředitel Integrované dopravy Středočeského kraje, se mimo jiné vzájemně informovali o budoucí integraci Voticka do Pražské integrované dopravy,” sdělila Lucie Krubnerová, manažerka mikroregionu Voticko.

Z jednání vzešlo jednomyslně, že pro občany celého regionu bude více než žádoucí, aby na votickém vlakovém nádraží zastavovaly rychlíky linky R17.

„Následně by se na rychlíky daly navázat autobusové spoje nejen z Votic, ale i z celého votického regionu,” doplnil Viktor Liška, jeden z iniciátorů memoranda a předseda mikroregionu. Došlo by tak ke vzniku železničního uzlu s parkovištěm P+R, který by mohli lidé využít k rychlé dopravě za vzděláním i prací do Prahy či do Tábora a to pouze na jednu jízdenku.

Vsouvislosti s tím by se ale nenarušila doprava pro obyvatele z Jihu či hlavního města.

„V případě zastavování rychlíků ve Voticích nedojde k zdržování cestujících z velkých měst. Cestující z Prahy, Tábora a Českých Budějovic by tak nebyli touto změnou nijak dotčeni,” dodal Viktor Liška.

O zastavování rychlíků ve Voticích se začalo jednat především kvůli tomu, že od prosince 2017 se díky novým jízdním řádům výrazně oddálí doba příjezdu rychlíku od Prahy a Českých Budějovic. Svazek obcí se tak bude muset rozhodnout jen pro jeden ze směrů. V případě zastavování rychlíků ve Voticích by k tomuto nedošlo.

„Pravidelné autobusy z Votic do Olbramovic jsou také dražší, jelikož musí ujet mnohem vyšší vzdálenost. V případě jízdy na nádraží Votice by tak došlo k úspoře, která by se mohla využít pro zahuštění dopravy právě na toto nádraží,” připomněla na závěr Lucie Krubnerová.

Vzhledem k výlukám souvisejících se stavební akcí Modernizace trati Sudoměřice-Votice navíc není podle memoranda důvod nezajet z Olbramovic ještě do Votic, které tak mohou nabídnout velký potenciál nových cestujících z celého regionu České Sibiře.

Železniční trať Sudoměřice Votice postrádá potřebnou modernizaci již řadu let. Po zahájení modernizace bude trať prakticky přeložená do nové stopy. Nová dvoukolejná trať bude podle všeho výkonnější a bude mít vyšší životnost. V současné době mohou vlaky mezi Sudoměřicemi a Voticemi jezdit rychlostí 60 až 100 kilometrů v hodině. „Dnes trvá vlakům cesta z Prahy do Českých Budějovic 2 hodiny, po modernizaci celého koridoru, tedy i po výstavbě tunelu Votice Sudoměřice, ve kterém budou moci vlaky jezdit až 160 kilometrů za hodinu, se přepravní doba zkrátí na 90 minut,“ uvedl mluvčí SŽDC Marek Illiaš.

Realizaci stavby předpokládá Správa železniční dopravní cesty asi od listopadu letošního roku, tedy pokud nebudou problémy s odvoláním neúspěšných uchazečů zhotovitelů výstavby. Ukončení stavby je naplánováno o čtyři roky později, v dubnu 2021. Očekávaná hodnota zakázky na modernizaci železniční trati je 6,238 miliardy korun.

Autor: Lucie Sedláková

9.8.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

I. A třída: Divišov - Vyšehořovice 0:2
4

Divišovská Jawa Vyšehořovice nepřejela

Hrad Český Šternberk ovládla historická atmosféra.
64

Na hradě Český Šternberk ožily historické postavy

Děti pouštěly draky nad sázavským kopcem Skřivánek

Sázava - Sobotní slunečné odpoledne přímo vybízelo k účasti na Drakiádě v Sázavě, kterou pořádalo místní Rodinné Centrum Putti na kopci Skřivánek.

Votice potřetí za sebou doma prohrály

Votice – V 11. kole fotbalové I. A třídy ve skupině A nestačily Votice na umělé trávě na lídra tabulky z Hřebče, ale zápas se musel divákům líbit, když viděli řadu šancí.

Podnapilá žena obtěžovala sousedku v Jankově

Jankov - Podnapilá žena v Jankově se nedala odbýt a stále se snažila dostat do domu sousedky, která byla v tu dobu zamčená u sebe doma. Proto v sobotu 21. října kolem 17. hodiny vyjely do ulice Karlova složky integrovaného záchranného systému. Před samotným příjezdem na místě hlídkovala státní policie.

Jíša parádní trefou vystřelil tři body Poříčí

Kutná Hora - Fotbalisté Poříčí nad Sázavou vyválčili tři body v Kutné Hoře, když jediným střelcem zápasu krajského přeboru byl Jíša. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení