Ochranáři na dně šachty nalezli značně vyhublá, vyčerpaná a dehydrovaná zvířata. Dalších patnáct savců tam objevili při druhé prohlídce ve středu. Jednoho létavce pak osvobodili i z druhého paneláku.

„Netopýři se tísnili k sobě ve snaze nalézt úkryt pod těly svých druhů. Dva z osmnácti letounů už byli mrtví,“ uvedla vedoucí záchranné stanice Michala Musilová s tím, že zvířata byla v těchto prostorách uvězněna již delší dobu a navíc byla silně znečištěna prostředkem k mazání výtahu.

Ochranáři zjistili, že netopýři se stali nedobrovolnými obyvateli šachty poté, co tu jejich kolonie započala hibernaci. Mezitím však dům zateplili a pracovníci, kteří o přítomnosti netopýrů nevěděli, průduchy ve stěnách utěsnili izolační pěnou.

A jak se vlastně do výtahové šachty netopýři dostali?

„Oteplení netopýry probudilo ze zimního spánku, a protože neměli kudy vylétávat, snažili nalézt jiné únikové cesty a štěrbiny ve zdech je dovedly až do výtahové šachty. Odtud už nebylo úniku,“ vysvětlila Michala Musilová.

K jejich objevení pak došlo kvůli poruše výtahu. Přivolaný opravář zjistil, že tvorové zavěšení na vodících lištách byli pro citlivou mechaniku výtahu překážkou, kterou zařízení nedokázalo překonat. Na dva netopýry sice kladky výtahu najely a usmrtily je, ale díky vzniklým poruchám obyvatelé přivolali opraváře a následně i ochránce přírody.

To bylo klíčové pro záchranu zbylých členů kolonie létavců.

„Netopýry jsme omyli, osušili, napojili suspenzí vody s glukózou a nadrceným aktivním uhlím a poté je umístili do vyhřívané přepravky. Někteří jedinci vypadali velmi zbídačeně. Měli jsme také podezření na přiotrávení látkami z oleje, který si olizovali ze srsti a létacích blan,“ přiblížila pracovnice stanice péči o chráněné savce.

Netopýři tentokrát měli opravdu štěstí. Obyvatelé domu i lidé zodpovědní za zateplování byli rozumní a neváhali jim pomoci. Zástupci firmy provádějící zateplování budovy po dohodě s ochranáři dokonce uvolnili několik větracích otvorů vedoucích z venkovního prostoru do atiky, takže netopýři hledající tam úkryt se stejným otvorem mohou dostat ven a nemusejí už hledat další cestu za záchranou přes výtahovou šachtu.

Karel Chlumec, Zdeněk Kellner