„Tak velké plátno jsme dosud neprali,“ potvrdila asistentka ředitele prádelny Irena Filipová s tím, že vlajka patří do sbírek Národního muzea, konkrétně oddělení novodobých dějin a byla použita například ve smutečním průvodu při pohřbu bývalého prezidenta Václava Havla, který zemřel v prosinci 2011.

Symbol Česka vyrobený ze stoprocentního polyesteru váží 25 kilogramů. O tom, že by ho měli prát právě ve Vlašimi, se začalo hovořit už loni na podzim.

„Vlajka se, pokud se bude prát správným způsobem, nezabarví,“ vysvětlovala před vložením plátna do velké pračky Irena Filipová. A to se také podařilo. I proto, že se pralo v roztoku zahřátém jen na 30 stupňů Celsia.

Nejprve zhruba půl hodiny v klasickém roztoku s jádrovým mýdlem, pak další půlhodinu za pomoci chemie určené pro mokré čištění. Koncentraci roztoku určoval prací program. „Pak následovalo sušení v bubnové sušičce,“ potvrdila Irena Filipová.

Připomněla také, že při sušení muselo zařízení běžet na úsporný program, tedy velice pozvolna, protože by jinak hrozilo přesušení textilie a s tím i jeho pomačkání.

„Sušení se proto muselo přerušit a vizuálně se vlajka kontrolovala. Zjišťovalo se, jak celý proces probíhá a v jakém stavu materiál je,“ vysvětlila asistentka ředitele Prádelny Kyselý Vlašim.

Celé praní začalo ve středu 13. března ráno v osm hodin a včetně sušení skončilo zhruba hodinu před polednem.

Vlašimská Prádelna Kyselý stojící na břehu řeky Blanice a patří k největším v celé České republice. Každý týden vypere zhruba 160 tun prádla.