Od převratu na konci osmdesátých let minulého století, kdy se do veřejného života při komunálních volbách 24. listopadu 1990 zapojili i lidé s nekomunistickým myšlením, to není nejvíce. Ale také ne nejméně.

Vzhledem k tomu, že k obecním volbám v roce 1990 neexistují ucelené přehledy, vychází nejnižší počet ve Vlašimi kandidujících stran, šest, na volby 2010.

Naopak největší chuť změnit život ve městě k lepšímu, měli její obyvatelé při druhých svobodných obecních volbách v roce 1994. Na jedenáct kandidátek se tehdy zapsalo 190 Vlašimáků! Starostou Vlašimi se od prvního svobodného hlasování v roce 1990, až do voleb v roce 1998, stal Josef Volenec.

Zajímavostí svobodných voleb ve Vlašimi je například i to, že zkraje devadesátých let dominoval u voličů kandidát za Stranu podnikatelů, živnostníků a rolníků, veterinář Jiří Hostek, otec současného ředitele benešovské nemocnice. Vlašimáci mu v roce 1994 dali 2717 hlasů. Podobnou podporu, 1637 voličů, měl i o čtyři roky později, kdy kandidoval za Volbu pro město (VPM). Ani to však ještě nebyl start zlaté éra VPM ve Vlašimi, byť ve svých řadách měla nejoblíbenějšího kandidáta.

Starostou se stal Vladislav Novotný, byť jeho Občanská demokratická strana získala pouhé tři mandáty, proti pěti Volby pro město.
Jenže pak, v roce 2002, do komunální politiky vstoupil jednačtyřicetiletý vlašimský fenomén, ředitel základní školy a sportovec, Luděk Jeništa.

Hned při své premiéře v roce 2002 se Luděk Jeništa stal se ziskem 1567 hlasů nejpopulárnějším kandidátem. Svého předchůdce, Vladislava Novotného, „přejel" o téměř dvě stě hlasů a stal se starostou. Ještě dominantnější postavení získal ve Vlašimi po komunálních volbách v roce 2006 a 2010, kdy oslovil vždy přes 2800 voličů.

Starosta Vlašimi Luděk Jeništa, nyní také senátor, je samozřejmě jedničkou Volby pro město i tentokrát.

Bude ale zajímavé, a to nejen ve městě pod Blaníkem, sledovat, co s názory voličů udělá ANO 2011. Tradiční strany ODS, ČSSD a KSČM ve Vlašimi za VPM v posledních volbách jen paběrkovaly.

Jedničkou ANO 2011 je obchodní ředitel Adam Čuřín (38 let), jediný člen strany na kandidátce!

Sociálnědemokratické uchazeče o místa zastupitelů povede do voleb učitelka, Marie Krejčová (47).

Suverénně nejstarší kandidátní listinu sestavili ve Vlašimi komunisté. Jejich lídrem je podnikatel Jaroslav Gregor (68) z Boliny.

Křesťanskodemokratická unie – Československá strana lidová má v čele místostarostu Vlašimi Karla Kroupu (54).

Jedničkou kandidátky Nezávislých je, podobně, jako v ČSSD, kantor. je jím učitel obchodní akademie, dvaapadesátiletý Petr Martínek.

Na listině ODS stále dominuje, stejně jako v předešlých volbách Vladislav Novotný. Dvaašedesátiletý muž je také pedagogem, ředitelem školy.