Půdní vestavba ZŠ Sídliště však není jediná akce, která se přenesla do nového roku. Další, a to přivítají především motoristé, je například stavba kruhové křižovatky zvané U Kozla, ležící poblíž už dříve, za dotace zrekonstruovaného Žižkova náměstí.

Kruhový objezd je akcí kraje a Vlašimáci se těší na jeho dokončení. Někteří ovšem rychlost budování kritizují.

„Na můj vkus probíhají dopravní stavby ve Vlašimi příliš pomalu,“ konstatoval už před časem asi padesátiletý muž. Jenže kritika je asi vše, co s tím veřejnost zmůže. A uvědomuje si to také starosta Vlašimi, Luděk Jeništa.

„Ačkoli nám to ztěžuje dopravu, teď to prostě musíme přetrpět,“ řekl Benešovskému deníku starosta Luděk Jeništa.

Ale dokončovat se bude i jinde. Třeba chodník mezi Vlašimí a Domašínem či komunikace pro pěší v Bolince, Vlasákově ulici nebo rekonstrukce celé Severní ulice. Ze 130 milionů na tyto akce zaplatila Vlašim jen méně než jednu čtvrtinu.

„Letos máme v plánu také realizace první etapy oprav ulic Ppor. Příhody a Navrátilovy. Vedle těchto stavebních akcí se ve Vlašimi bude také dál rekonstruovat vodovod a kanalizace,“ konstatoval starosta. 

Financovat tyto akce je možné z vlastních peněz, tedy z městského rozpočtu. Jenže ten není nevyčerpatelný.

Navíc se na straně výdajů musí vždy počítat i s těmi mandatorními, tedy povinně proplácenými částkami na řadu oblastí, týkajících se chodu města.

Proto je nabíledni podpora z jiných zdrojů. A právě v jejich získávání Vlašim, nejen na Benešovsku, proslula. Díky nim lze toto město přirovnat například k příběhu ze slavné pohádky O ošklivém káčátku.

Za posledních šestnáct let k jeho rozvoji pomohly stovky dotačních milionů. A další miliony korun, ačkoliv už ne tolik, může město Vlašim očekávat také v následujících letech.

Podle starosty Luďka Jeništy totiž křivka největšího přílivu finanční podpory pro jeho město ještě nemusí být na svém vrcholu. Současně ale lídr vlašimské radnice připustil, že teď městu pomáhají zejména menší dotace.

Jak to s finanční podporou Vlašimi bude dál, ukáže až čas. Město je však na její příjem dobře připravené. A pokud budou vypsané dotační tituly korespondovat s potřebami Vlašimi, určitě se město o jejich zisk pokusí.