Většina středoškoláků a učňů si v těchto dnech užívá klidu a pohody právě končících prázdnin. Pro některé z nich ale tak radostné nejsou. Poslední srpnový týden je čekaly opravné zkoušky.
Téměř padesát učňů z Integrované střední školy technické Benešov nastoupilo k reparátu některého z předmětů.
„Dalších dvacet žáků nebylo připuštěno k závěrečným zkouškám v červnu z důvodu neklasifikace nebo nedostatečného prospěchu, sedmnáct z nich půjde v náhradním termínu v září. Ze stejného důvodu se v září pokusí odmaturovat šest studentů. Stejný počet, tedy šest, si zkoušku dospělosti zopakuje také v náhradním termínu, neboť na jaře neprospěli,“ uvedla zástupkyně ředitele Jana Fialová.
„Rodiče mi sehnali doučování. Celé prázdniny jsem dvakrát týdně makal na matice. Dostal jsem za tři. Příště to ale nenechám dojít tak daleko,“ uvedl jeden z řady zkoušených studentů, který chtěl raději zůstat v anonymitě.
„Několikrát jsem se na to mrkl s přítelkyní. Večer před zkouškou ještě tři hodiny s kamarádem, to byl průlom, to jsem dost pochopil. Teď se budu učit víc během roku. Za ty nervy to nestojí,“ kaje se student druhého ročníku.
„Takhle vždycky slibují. Velké procento z nich se nepřipravuje a spoléhá na to, že opravné zkoušky nějak dopadnou. Totálně na učení kašlou,“ uvedl učitel Ladislav Sochůrek.
Ve SOU, OU a PŠ Benešov se pokoušelo o opravky devětatřicet učňů, kteří neabsolvovali úspěšně některý z ročníků.
„Z nich je devatenáct třeťáků, kteří by měli jít v náhradním termínu k závěrečným zkouškám. Nejhorší výsledky, co jsem tady,“ povzdechl si ředitel Jiří Kosík ze školy v ulici Jana Nohy.
„Stává se, že to úplně zabalí a jdou od toho. Prý půjdou do Kauflandu, kde budou jezdit z vozíkem za šestnáct čistého, a pak zjistí, že tam jezdí v noci za osm. Pak po půl roce přijdou a žádají, zda by závěrečné zkoušky mohli udělat. Všude píší brilantně v novinách o dětech, že touží po vzdělání, ať se sem někdo přijde podívat,“ dodal Jiří Kosík.
Také na VOŠ a Střední zemědělské škole v Benešově se kolem devadesátky nešťastníků pokoušelo v těchto dnech o pokračování ve studiu.
„Studentům dělají největší problémy odborné předměty rostlinná a živočišná výroba,“ sdělila ředitelka Ivana Dobešová.