Do pomoci včelařům postiženým katastrofickým úhynem včelstev vytáhla nyní také krajská veterinární správa. Její šéf, Zdeněk Císař, inicioval schůzku včelařů s představiteli Středočeského kraje. Cíl? Najít alespoň nějaké peníze, které by ve svízelné situaci včelařům, a prostřednictvím jejich hmyzu i daleko většímu počtu lidí, pomohly.
Na Benešovsku uhynulo během uplynulé zimy nejvíce včelstev 4339. Poměrově ale nejvíce v okrese Praha–západ, kde mírnou zimu nepřežila více než polovina včelstev. A může být hůř. Další sčítání chystají včelaři na konec měsíce.
„Na Benešovsku jsou ale základní organizace, kde uhynulo i více než sedmdesát procent včelstev,“ upozornil předseda okresního svazu včelařů Jan Šíma.
Největší ztráty počítají včelaři na Vlašimsku a dále pak ti, jejichž území sousedí přímo s Vltavou.
„V povodí řek je velké množství dutých stromů, kde se včely uhnízďují. Ty sice do dvou let kvůli varroáze uhynou, ale včely z úlů pak vybírají jejich zásoby. S nimi do úlů přenášejí i nemoc. Malého parazita, který žije z včelího plodu,“ vysvětlil tajemník Českého svazu včelařů (ČSV) Miroslav Peroutka a připomněl ještě, že situaci zhoršila také velmi mírná zima.
V Česku uhynulo, podle únorových součtů, nejméně 150 tisíc včelstev, tedy zhruba jedna třetina. Včelaři sami, jak uvedl tajemník ČSV, požadují na jejich obnovu osmdesát milionů korun. Kolik poskytne Ministerstvo zemědělství ČR, ale zatím nikdo neví. Jisté je jen to, že peníze, pokud budou, dostanou adresáti nejdříve na konci roku. Na nákup nových včelstev však v tu dobu už bude pozdě.
Daleko pružněji může zareagovat Středočeský kraj. Tušil to i Zdeněk Císař. Jeho názor pak přímo na schůzce v ředitelské kanceláři KVS potvrdil i náměstek hejtmana Vilém Žák. „Do čtrnácti dnů jsme schopni profinancovat sto tisíc korun na nákup nových včelstev,“ slíbil s tím, že uvolnění částky do dvou set tisíc korun má v kompetenci rada kraje. Vyšší částky pak zastupitelstvo, ale vzhledem k blížícím se volbám je nepravděpodobné, že by se taková transakce mohla uskutečnit ještě v době příhodné pro včelaře.
Příslib sice může pomoci včelařům k pozitivnímu vnímání státní správy, ocenili ho jak Peroutka, tak Šíma, fakticky ale včelaře nespasí. Nákup nového včelstva stojí 1500 až 2500 korun. Dotace ve výši pět set korun na včelstvo bude proto postačovat na nákup dvou set včelstev. V celém Středočeském kraji jich ale letos uhynulo téměř 15 tisíc!