K zájmu o včely Helenu přivedl tatínek, který začínal s včelařením stejně, asi jako každý, kdo startuje úplně od píky. „Měli jsme dva nebo tři úly,“ vzpomíná Tomáš Benda. „Párkrát jsem tehdy sedmiletou Helenku ke včelám vzal a postupně naše včelaření začala táhnou ona. Já už jsem teď jen takový přísedící. Vlastně to všechno bylo o první návštěvě u včel,“ usmívá se hrdý otec a přiznává, že se i trochu stydí, protože to, co Helena dokázala, by prý nedal.

Od Zlaté včely k reprezentaci země

Právě Helenin zápal a také další vědomosti praktické i teoretické, které načerpala ve Včelařském kroužku Ochrany fauny ČR Votice pod vedením Miroslava Dvořáka, se jí náramně hodily už při letošní třinácté celorepublikové soutěži Zlatá včela v Nasavrkách. Obsadila tam s minimálním bodovým odstupem druhé místo a společně s vítězkou, Adélou Brodskou z Českých Budějovic a třetím v pořadí Lukášem Loukotou ze Stříbra, získali nominaci na neoficiální mistrovství světa ve včelaření.

Helena Bendová, mistryně světa ve včelaření 2023. | Video: Zdeněk Kellner

Vytvořili tak reprezentační tým pro nadcházející Mezinárodní setkání mladých včelařů (IMYB - International Meeting of Young Beekeepers) ve Slovinsku určené pro soutěžící do osmnácti let. A připravovat se na něj začali hned po Zlaté včele kdy museli vytvořit pro pořadatele IMYB svou videovizitku v angličtině. Čeští reprezentanti to nakonec v soutěži dotáhli na první místo v kategorii družstev.

Prázdninové dobrodružství na Balkáně

Pětidenní setkání v červenci se konalo ve městě Ivančna Gorica vzdáleném asi 30 kilometrů na jihovýchod od slovinské metropole Ljubljany. Šampionátu se účastnili kromě Čechů a domácích také mladí včelaři z Evropy, Asie, Afriky, Severní Ameriky a Austrálie. Celkem z 30 zemí. Třeba úplně poprvé i včelaři z Tuniska nebo Spojených arabských emirátů. „Druhý den po příjezdu a ubytování ve starém klášteře jsme soutěžili v praxi, ale také například v botanice a používali jsme při tom i mikroskopy. Rozpoznávali jsme také jednotlivé druhy medů,“ vzpomíná Helena na prázdninové dobrodružství na Balkáně.

Důvodem, proč se Helena soustředila na včely bylo poznání, jak kolektivně dokáží pracovat. „Úplně neuvěřitelné na včelách je ale to, že v případě, že některá z nich onemocní a hrozí, že může nakazit další včely a celý úl, odletí a umře někde venku v ústraní,“ připomněla mladá včelařka, která i díky tomu, že při prvních návštěvách u úlů nedostala žihadlo, protože už tehdy měla svou vlastní malou včelařskou kombinézu, nepociťuje ze včel strach. „Nesmí se k nim chodit v tmavém oblečení, aby si vás nespletly s medvědem, který jim z dutin stromů kradl med,“ dodala s úsměvem úspěšná reprezentantka Česka, která chce mít i v budoucnu včelaření pouze jako své hobby.

close Helena Bendová info Zdroj: Deník/Zdeněk Kellner zoom_in Helena Bendová se narodila před patnácti lety a žije s rodiči v Tožici, místní části města Bystřice. Včelaření se věnuje od svých sedmi let. Navštěvovala Včelařský kroužek Ochrany fauny ČR Votice určený dětem do patnácti let. Nyní studuje první ročník Střední zemědělské školy Benešov a její Přírodovědné lyceum. Benešovskou střední školu si vyprala právě proto, že tam mají úly a může pokračovat v kroužku včelařství. Při letošním republikovém finále soutěže Zlatá včela skončila druhá a následně úspěšně reprezentovala v tříčlenném družstvu Českou republiku při Mezinárodním setkání mladých včelařů do osmnácti let ve Slovinsku, které je považováno za včelařský světový šampionát.