Ale tento bodavý hmyz má i jiný význam. Včela a úroda. Rovnice, kterou si dávají dohromady především pěstitelé ovoce. Bez řádného opylování květů není šance na úrodu. Aby ale mohla včela na jaře vylétnout z úlu a splnit své poslání, musí se o ní včelař před zimou dobře postarat.
„V únoru může dělat včelař jen běžnou kontrolu, protože včely potřebují klid a pokud možno stálou teplotu. Teplotní výkyvy, které teď jsou, jim příliš nevyhovují,“ uvedl František Lehovec, předseda Základní organizace Českého svazu včelařů Říčany s tím, že co neudělal včelař dobře před zimou, teď už těžko napraví.
Důležitou dobou pro přezimování včel je přelom srpna a září. V té době se musí včelstva dostatečně zakrmit a udělat prohlídka plástů. Do konce roku je nutno provést nařízená ošetření proti roztoči Varoa.
„U nás se většinou používá jako krmení klasický cukr. Doporučujeme zásadně rafinovaný bílý cukr. Čistý bez jakýchkoliv příměsí. Včela nemůže ven a všechny nečistoty a nestravitelné zbytky zůstávají ve výkalovém vaku a pokud se vak přeplní, včela nevydrží do jara. Takže skutečně záleží na kvalitě krmení,“ vysvětlil předseda základní organizace, podle jehož slov se dá použít jako krmivo i med. Ale ne každý je pro včely vhodný.
Dalším, co je třeba, aby včelaři kontrolovali jsou česna. Ty musí zůstávat bez sněhu a s dostatečným větracím otvorem. Při špatném větrání se v úlech sráží vlhkost a především se včely mohou udusit.
Únor je měsícem, kdy by měli včelaři připravovat mezistěny, nové rámky, čistit úly a připravovat nástavky. Zapomenout by neměli ani na hlášení o trvalém stanovišti včelstev, které musí do konce měsíce podat na obecní úřad. Zatímco nové umístění stanovišť včelstev, včetně kočovných, stačí oznámit do pěti dní před jejich přemístěním.