Poté, co krajská veterinární správa zjistila výskyt včelí nákazy, vyhlásila mimořádná veterinární opatření k tlumení a prevenci moru včelího plodu. Zatímco údaje o svých chovech byli včelaři povinni odeslat na pracoviště krajské veterinární správy v Benešově do dvanáctého prosince loňského roku, termín na odevzdání zimních úlových vzorků k bakteriologickému vyšetření na mor z ohroženého území mají až do poloviny února.

„Mor včelího plodu je nebezpečná nákaza převážně postihující zavíčkovaný včelí plod," uvedl chovatel včel Antonín Brožek, který vysvětlil, že tato nákaza je způsobená mikrobem, který se šíří infikovanou potravou, zalétlými včelami a roji, loupeží, infikovanými plásty, úly a včelařským příslušenstvím.

Enormní úhyny včelstev hlásili v průběhu roku včelaři z celé ČR. Proto Pracovní společnost nástavkových včelařů zorganizovala odbornou konferenci věnovanou zdraví včel.

„Vysoká účast včelařů ze všech koutů země potvrdila zájem o aktuální informace a novinky v problematice včelích nemocí," uvedl Bronislav Gruna, profesionální včelař a místopředseda Pracovní společnosti nástavkových včelařů, kterého zájem kolegů pochopitelně těší.

Minulou zimu zaznamenali chovatelé včel průměrné ztráty 6,6 procenta. Podle odborníků je ale již nyní jisté, že letošní zimní úhyny budou mnohonásobně vyšší. Nejsou prý výjimkou oblasti, kde včelařům uhynula všechna včelstva.