Letos je tomu právě sto let, co byl v této obci založený jejich spolek. Proto se v městysi jak uplynulý, tak i ten následují víkend ponese v duchu oslav tohoto kulatého výročí.

„Na tento víkend máme v prostorách školní jídelny připravený kurz medového pečiva a zpracování včelích produktů, který povedou učitelky včelařství Jarmila Píchová z Tábora a Lenka Kortánová ze Sedlčan," uvedl v sobotu na začátek předseda načeradeckého svazu včelařů František Richtr s tím, že se jedná o opravdu zkušené lektorky delegované ze školící střediska republikového výboru včelařů v Nasavrkách.

„Nemyslete si, ty mají stejné pověření jako třeba rozhodčí ve fotbale," zdůraznil odbornost obou žen dlouholetý včelař.

Kurzu se mohl zúčastnit každý, kdo se předem přihlásil v místní prodejně potravin a zaplatil zálohu padesát korun. Ta sloužila z části jako kauce a z části pokryla náklady na suroviny pro výrobu medového pečiva.

„Nakonec se tady sešlo osmnáct žen a jeden malý klučina, kteří si část svých výrobků odnesou domů a část poslouží na výstavu hlavních oslav, které se uskuteční ve dnech 27. a 28. července," pokračoval František Richtr, který na tyto oslavy pozval jménem všech třiačtyřiceti členů načeradeckého svazu včelařů starostu městyse Jiřího Jelínka, členy republikového výboru včelařů, zástupce pěti sousedních včelařských organizací, sponzory či tři bývalé včelaře, kteří ze zdravotních důvodů už nemůžou včelařit nebo se odstěhovali.

„Na počest stého výročí včelařství v našem městyse vysadíme u kostela lípu, k jejímž kořenům chceme zakopat schránku s dokumenty zaznamenávajícími stoletou historii včelařů v Načeradci a městys do ní uloží své zpravodaje. Jako takovou památku, až to někdy v budoucnu někdo najde," poznamenal Richtr.

Kromě výstavy včelařství se mohou návštěvníci těšit i na přednášku o tomto koníčku z úst Miloslava Peroutky, člena Republikového výboru ČSV a učitele včelařství Antonína Zrna, ke koupi budou výrobky například z včelího vosku, k poslechu zahraje živá hudba a zatímco si budou děti hrát a soutěžit, rodiče si mohou vychutnat medovou masáž.

„Ještě nesmíme zapomenout na třináctičlenný dětský včelařský kroužek, který má na dvoře zdejší školy včelín se třemi včelstvy a slaví velké úspěchy. Například Vendula Damborská skončila v republikovém finále v Nasavrkách v konkurenci ze Slovenska, Rakouska a Maďarska na krásném pátém místě," pochlubil se na závěr předseda včelařského spolku Načeradec František Richtr.