Tentokrát ohnisko včelí nákazy lokalizovali krajští veterináři u včelstev v katastru obcí Světlá pod Blaníkem, Radošovice a Bílkovice. Krajská veterinární správa tak poté, co zjistila výskyt včelí nákazy, vyhlásila mimořádná veterinární opatření k tlumení a prevenci moru včelího plodu. Do správou vymezeného ochranného pásma spadají vedle obou obcí také například Vlašim, Divišov, Domašín, Louňovice, Kladruby, Struhařov, celkem čtyřiašedesát obcí a měst. Podblanicko a Vlašimsko je při tom vyhlášeno kvalitním medem, který získal opakovaně označení regionální výrobek Kraje blanických rytířů.

„Mor včelího plodu je nebezpečná nákaza převážně postihující zavíčkovaný včelí plod. Nákaza způsobená mikrobem se šíří infikovanou potravou, zalétlými včelami a roji, loupeží, infikovanými plásty, úly a včelařským příslušenstvím," přiblížil chorobu včel chovatel Antonín Brožek s tím, že nákazu mohou rozšiřovat i roztoči a jiní škůdci.

Do dvanáctého prosince jsou povinni chovatelé včel odeslat své údaje o chovu a do poloviny února z ohroženého území odevzdat na pracoviště krajské veterinární správy v Benešově vzorky zimní úlové k bakteriologickému vyšetření na mor. Na dno úlů pak musí vložit dvojité podlážky, říká se v uložených opatřeních. V důsledku ochrany před dalšími šířením včelího moru úředníci správy dále zakázali včelařům v ochranném pásmu veškeré přesuny včelstev a matek.

„Všichni chovatelé v ochranném pásmu navíc musí provádět prohlídky včelstev spojené s rozebráním díla a v případě zjištění příznaků nákazy nebo podezření z ní o tom musí neprodleně informovat středočeskou Krajskou veterinární správu," uvedl ředitel Krajské veterinární správy Zdeněk Císař s tím, že chovatelé včel se po dobu jednoho roku musí řídit přísnými předpisy, za jejichž porušení jim hrozí finanční postih až padesát tisíc korun v případě fyzické osoby. Podnikatelé z oboru včelařství by mohli dostat i v drtivé většině likvidační pokutu až do výše dva miliony korun.

„S případem včelího moru v regionu mám už jednu zkušenost z loňska, tam ochranná opatření ještě neskončila. Už jsem trochu poučena, ale to víte, že mám o včelstva obavu. Takže jsem už nahlásila své údaje na krajskou veterinu a očekávám další informace. Uvědomuji si, že moje hlavní bohatství, zkušenosti, vědomosti a lásku ke včelám mi nikdo vzít nemůže, že s tím můžu začít znova a ještě lépe," řekla začínající včelařka Oslava Malinová majitelka dvou včelstev na Podblanicku.

Ta přijela za svými včelami do malé obce na Podblanicku. „Chodím je poslouchat, ony v zimě nespí, když na úl poklepu, ony se mi ozvou, více zahučí," dodala nadšená chovatelka. Podotkla také, že pro ní to znamená, že se bude snažit včelařit ještě obezřetněji, bedlivěji včelky sledovat a pátrat po způsobech zvýšení jejich odolnosti.

Také další ze včelařek, Karolína Josková už nahlásila počet včelstev. Teď prý čeká a modlí se, aby se choroba jejím chráněnkyním vyhnula.

„Pokud by se u nás mor objevil, museli bychom všechno spálit a já mám tři ze čtyř včelstev v nových úlech," obává se chovatelka z Karhule.

Pokud po ročním sledování výskytu vývoje výskytu včelího moru v katastru vlašimské oblasti prohlásí pracovníci KVS za překonanou, včelaři budou moci oddechnout a nařízená ochranná opatření přestanou platit.

KAREL CHLUMEC