Mladou šelmu loni v září srazilo na silnici poblíž Horní Blatné v Krušných horách auto a ve zbědovaném stavu ho v příkopu našli náhodní chodci. Zvíře si po kolizi s autem odneslo zlomenou kost v krčku jedné zadní nohy, vykloubenou druhou nohu, zlomenou čelist a k tomu i poranění hrudní páteře s velkým otokem.

Zhruba půlroční vlk Bubla tráví rehabilitaci po těžkém úrazu a operaci v Záchranné stanici pro živočichy v Pavlovicích.
Těžce zraněný krušnohorský vlk se po operaci zotavuje na Vlašimsku

„Zpočátku jsme nevěřili, že takto vážně zraněný vlk by se mohl vyléčit až do stavu, kdy bude schopen návratu do přírody. Kolegové ze záchranné stanice Drosera, kteří se ho jako první ujali, nás však přesvědčili, že je nutné se o to pokusit. Důležitým impulzem pro naše rozhodování byla také pomoc veřejnosti. Finanční dary stovek lidí nám umožnily zaplatit velmi náročné veterinární úkony i následnou intenzivní péči. Zotavení po operaci probíhalo naštěstí dobře a poměrně rychle. Udělali jsme vše pro to, aby kontakt vlka s lidmi byl omezen na minimum a byla mu poskytnuta veškerá péče, včetně přirozené potravy. Velice nám svými zkušenostmi pomohly kolegyně ze záchranných center pro vlky v Německu a Itálii, neboť v ČR se jednalo o první případ léčby zraněného vlka z volné přírody,“ vysvětlil koordinátor Národní sítě záchranných stanic Petr Stýblo z Českého svazu ochránců přírody.

Vypuštění zvířete zpět do volné přírody předcházelo detailní zhodnocení zdravotního stavu veterináři, konzultace jeho chování s experty na obdobné případy ze zahraničí a analýza DNA k určení příslušnosti ke konkrétní krušnohorské smečce.

Pokud existuje něco, na co má talent opravdu každý pes, je to žebrání o jídlo. Ne všechno, co jíme my, ale našim mazlíčkům prospívá…
Otravy mohou být u zvířat fatální. Nebezpečí číhá jak venku, tak i doma

Vlkovi, který dostal jméno Bubla, byl nasazen telemetrický obojek, který umožňuje sledování jeho pohybu. Před vypuštěním zvířete byl informován uživatel honitby a orgán státní správy myslivosti. Celá akce proběhla v úzké součinnosti Národní sítě záchranných stanic, Mendelovy univerzity v Brně a státní Agentury ochrany přírody a krajiny ČR, která koordinuje Program péče o vlka obecného v ČR.