V galerii Deníku je třeba ten kozmický hned vedle stromu nejznámějšího, na pražském Staroměstském náměstí. „Máme nastavené budíky a poctivě se snažíme každou hodinu hlasovat,“ přiznává starosta kozmických "dobráků" Petr Eichler. Kromě toho do hlasování hasiči vtáhli také všechny členy svých rodin, kamarády a potažmo i jejich kamarády nebo známé a jejich známé. To se povedlo díky využití sociálních sítí s velkými skupinami přátel. Do hlasováním se podle hasičského starosty připojila také obec. Strom, který letos centrum Kozmic zdobí, rostl v obecním lese. Hasiči pro něj jeli autem s přívěsným vozíkem. „Vybrali jsme takový strom, který jsme byli schopni unést,“ říká Petr Eichler.

Vánoční výzdoba v Kozmicích:

Vánoční výzdoba v Kozmicích. | Video: Zdeněk Kellner

Výzdobu na vánoční stromek kupují hasiči z toho, co jim na konci roku zbyde v pokladně. Každý rok se ale tento symbol Vánoc snaží trochu vylepšit. „Pro letošek jsme proto koupili úplně nové světelné řetězy,“ dodává starosta SDH. Jedním z dobráků, kteří se na přípravě vánoční výzdoby podíleli je také Jakub Vávra. Právě on navrhl podobu letošní výzdoby. „Dříve jsem pracoval ve firmě, která se zabývala světelnými vánočními dekoracemi, a právě to byla náplň mojí práce,“ prozradil. Volba barev nebyla vůbec těžká. Červená a bílá jsou barvy hasičů.

Výzdoba pochopitelně měla svůj i vývoj a ta, která dnes poutá pozornost motoristů projíždějících od nebo k dálnici D1 je konečná. Alespoň prozatím. Revoluční změny ale hasiči hned tak nechystají. „Až do loňska byla výzdoba fialovo-bílá pro letošek je to červeno-bílá,“ dodal Jakub Vávra s tím, že v této barevné kombinaci výzdoba už zůstane. „Dekorace jsou docela nákladné a vzhledem k tomu, že to hradíme my jako hasiči, budeme se držet toho, co máme,“ dodal. Výzdoba stromu probíhala z vysokozdvižné plošiny dva víkendy a podílelo se na tom patnáct členů sboru. Za třináct let, co v Kozmicích hasiči tradici drží se výzdoba ještě neztratila ani ji nikdo úmyslně neponičil.

Hlasování o nejkrásnější vánoční strom deníku v celostátním kole končí 20. prosince ve 20.00. Hlasovat mohou pouze registrovaní čtenáři Deníku.cz, a to jedenkrát každou hodinu. K tomuto opatření jsme přistoupili proto, abychom zamezili zmanipulování ankety pomocí robotů. K tomu, abyste se registrovali, však není potřeba platit předplatné. Stačí jen vyplnit e-mail a přihlásit se. Výsledky ankety Vánoční strom Deníku roku 2023 vyhlásíme v tištěném vydání i na webech v pátek 22. prosince.


Nahrává se anketa ...