Olej, který vyprodukují obyvatelé města při přípravě jídel, pravidelně odváží najatá firma. Podle vedení města je ale zatím největším problémem to, že lidé neodevzdávají tolik oleje, kolik ho v kuchyních skutečně zpracovávají. Právě to se projevilo naprosto jasně během vánočních svátků. Kanalizační systém Votic se totiž dostal na samou mez provozuschopnosti.

Důvod byl jasný. Tuky v kanalizaci. Proto Jiří Slavík připomíná, že k ideálnímu fungování systému je potřeba ještě osvěta. Podobně tomu bylo v případě třídění odpadu, který dnes obyvatelé rozdělují do barevných kontejnerů. „Po Vánocích byla kanalizační síť Votic paralyzovaná tuky z domácností. Museli jsme kvůli tomu přijmout určitá opatření,“ potvrdil Jiří Slavík.

Důvodem takového stavu, přestože se řízky masivně smaží během každých Vánoc, bylo podle starosty především to, že je málo vody. Lidé jí navíc šetří. Tak se do kanalizace dostalo možná stejně tuku jako kdykoliv předtím, ale rozhodně méně vody. „Máme jednotnou kanalizaci do které jde i dešťová voda a tak se tam tuky nemohly tolik naředit,“ míní votický starosta.

To pak mělo za následek úhyn bakterií, které používají ve votické čistírně odpadních vody k rozkladu organických látek ve vodě. Chybějící bakterie pak provozovatel ČOV musel nahradit novými, které zase bylo potřeba zakoupit.