Vánoční výzdoba, koledy a slavnostní atmosféra. Tak bude i letos vypadat Štědrý den na dětském oddělení Nemocnice Rudolfa a Stefanie v Benešově. Zůstat tu má přibližně šest dětí ze současných devatenácti.
„Snažíme se, aby drtivá většina dětí prožila svátky doma, to je naše priorita. Klasickou vánoční besídku neděláme, protože pro ty, které jsou z lékařského hlediska ve špatném stavu, by nebyla ani moc vhodná. Ale za to klademe důraz na mikulášskou besídku, která se už uskutečnila,“ řekl Petr Ballek, tiskový mluvčí benešovské nemocnice s tím, že rodičům hospitalizovaných dětí dovolí zůstat na oddělení i mimo běžnou návštěvní dobu. Rodičům umožní veškerý servis, aby se děti cítily jako doma.
„Když to alespoň trochu jde, máme tu klasickou štědrovečerní večeři, kapra a salát. Strava je ale podřízená léčebnému režimu, to znamená, že ne všichni ji mohou dostat. Děti navíc dostanou speciální ovocné balíčky a vánočku,“ sdělil mluvčí nemocnice.
Vedení nemocnice nezapomíná ani na dospělé pacienty. V pátek chystají ve spolupráci s dobrovolníky z občanského sdružení TŘI na oddělení lůžek ošetřovatelské péče Vánoční zpívání. „Je to oblíbená tradiční akce,“ dodal Petr Ballek.