Benešov v baru Labyrint zprovoznil komunitní centrum pro Ukrajince, kteří tam budou mít také možnost konzultací a dostanou se i k potřebným informacím.

„Myšlenka na zřízení komunitního centra nás napadla takřka ihned,“ uvedl benešovský místostarosta Zdeněk Zahradníček. „Nejprve jsme hledali vhodné prostory a také dobrovolníky z řad sociálních pracovníků a pomáhajících organizací, kteří by byli ochotni vykonávat konzultační a poradenskou činnost. To se nám podařilo velmi brzy. S přípravami jsme začali počátkem dubna a jsme moc rádi, že zde byl zahájen provoz,“ dodal.

Mezi lidmi, kteří do komunitního centra přišli hned první den, byly především matky s dětmi. Byla mezi nimi také Anna, devětadvacetiletá maminka dvou ratolestí. Do Benešova dorazila z Charkova. „Potřebuji nějaké oblečení pro děti, ale určitě využiji také poradenství od úřadu práce,“ tlumočila odpovědi překladatelka Maryna Cholombytko.

Anna by v Benešově také ráda našla práci. A je připravena dělat prakticky jakoukoliv, i když doma na Ukrajině pracovala jako administrativní pracovnice v obchodě s potravinami. Syn by pohlídal čtyřletou sestru a Anna pak bude moci pracovat. „Líbí se mi tady i díky tomu, že jazyková bariéra není příliš velká. I když náš dům poškodilo bombardování, chci se ale vrátit domů. Na Ukrajině mám totiž manžela, který bojuje proti Rusům,“ dodala mladá žena.

Součástí je i dětský koutek

Zájem uprchlíků o zaměstnání potvrdila také ředitelka benešovského pracoviště úřadu práce Kateřina Novotná. „Oslovujeme zaměstnavatele a informujeme uchazeče o volných místech. Jsou ochotní pracovat i mimo svůj obor a nastupují na místa, která jim nabízíme,“ uvedla.

Komunitní centrum má otevřeno každé pondělí a středu od 14 do 17 hodin. „Jeho součástí je také dětský koutek, který je díky dárcům velmi hezky vybavený,“ připomněla Veronika Kondrátová, vedoucí Odboru sociálních věcí a zdravotnictví Městského úřadu Benešov. „Každou středu tu bude poradenské odpoledne a uprchlíkům budou k dispozici zástupci úřadu práce, centra pro integraci cizinců, našeho odboru a organizace Obce blíže lidem,“ doplnila.

Uživatelé komunitního centra mají možnost vybrat si věci z veřejné sbírky, která tam bude probíhat po dobu provozu zařízení.

Počet Ukrajinců ve městech okresu Benešov s uděleným pobytovým oprávněním:
Benešov 720, Vlašim 160, Votice 99, Týnec nad Sázavou 90, Bystřice 119, Sázava 175, Pyšely 28, Neveklov 32, Trhový Štěpánov 72
Zdroj: Ministerstvo vnitra ČR