„Byl jsem asistentem poslance Františka Vnoučka,“ vysvětluje zatím svobodný politik.

Výsledky voleb sledoval doma na počítači. Později se přesunul do Lidového domu v Praze, do ústředí ČSSD. Oficiální výsledky se dozvěděl ze serveru www.volby.cz.

Vaše strana zvítězila ve volbách, jak jste to oslavil?

Standardně. S kolegy jsme si připili. Přijal jsem nějaké gratulace ke zvolení.

Jste překvapený z výsledků voleb?

Do jisté míry opravdu překvapený jsem. Věřil jsem, že budeme mít ve středních Čechách tak o pět procent více hlasů. Překvapení je pro mě i zisk TOP 09. Domníval jsem se, že tolik hlasů nedostane. Voliči vyjádřili svoji vůli. Musíme výsledek vyhodnotit a samozřejmě se s ním musíme nějak vyrovnat.

Kdo by měl podle vašeho názoru sestavovat vládu České republiky?

Standardní bylo v Československu i později v Česku, že prezident oslovil nejdříve předsedu vítězné strany.

Nyní jste vedoucím oddělení na krajském úřadu ve Zborovské ulici na pražském Smíchově. Za prací se tedy stěhujete jen o kousek dál, na Malou Stranu. Kdy?

Moje pracovní místo na krajském úřadě nezanikne. Ten, kdo mě nahradí, bude mít smlouvu jen na dobu určitou. Jenže nemohu jen tak odejít od rozdělané práce. Musím nejprve dokončit některé úkoly. Poslancem se stanu po ustavující schůzi. Mělo by to být někdy kolem dvaadvacátého června.

Co pro vás získání křesla v parlamentu znamená?

Stále zůstávám obyvatelem Vlašimi. Kvůli svému působení u Františka Vnoučka si dovedu představit, co práce poslance obnáší. Bude ale záležet i na tom, do jaké míry se mi podaří uspět při zapojení se do svého nejoblíbenějšího oboru, životního prostředí. To je stále jedním z hlavních témat, o nichž se stále hovoří. Vidíme to nyní i při nestále opakovaných povodních. Za ně může z velké části špatný stav krajiny. Problém je ale také znečišťování ovzduší. Vidíme to při smogových situacích. Domnívám se, že nyní platný Zákon o ovzduší je nedokonalý a je ho potřeba změnit. Nepostihuje například mobilní zdroje znečištění, tedy automobily. Právě při práci v této oblasti bych chtěl uplatnit své zkušenosti z práce ve veřejné správě.

Když byl poslancem František Vnouček, nejen, že schvaloval zákony či jejich změny, ale byl současně také jakýmsi lobbistou. Právě on dokázal na Benešovsko „přihrát“ doslova statisíce, možná miliony korun, které by stát investoval do jiných částí republiky. Přijmete i vy takovou roli?

Nepochybně ano. Nelze to ale přeceňovat. Ono typické porcování medvěda možná v tomto volebním období vůbec neprojde. Poslanec ale může zaštítit určité projekty a to budu také dělat. Zajímavé jsou například projekty na Podblanicku, kde jsem už osobně hovořil s řadou starostů.

Václav Zemek je svobodný, bezdětný, vedoucí oddělení na KÚ. Má rád každé dobré jídlo, tedy českou klasiku i exotiku. Přes den pije čistou vodu, příležitostně rád posedí nad sklenkou dobrého moravského vína. Rád jezdí do Maroka, chtěl by se ještě podívat do Egypta. Na domácím kině sledoval naposledy český válečný film Atentát. Chtěl by se podílet na práci výboru pro ŽP při údržbě krajiny a ochraně ovzduší.

Rozhovor s poslancem Luďkem Jeništou najdete ZDE.
Rozhovor s poslancem Janem Vidímem najdete ZDE.