„Takhle pravidelně se tady scházíme už pětadvacet let. Jinak poprvé se heligonkáři v Postupicích sešli před sedmadvaceti lety. Ale z jistých důvodů museli dva ročníky vynechat, takže proto slavíme, v uvozovkách, teprve čtvrt století,“ uvedl konferenciér Bohuslav Vlasák.

Zakladateli setkání heligonkářů byli Josef Němec a Václav Šplíchal, kteří sami kouzlu tahací harmoniky podlehli už jako mladí.

„Setkání tohoto druhu se konala pouze v Jižních Čechách a v Hořovicích. Proto se oba rozhodli, že zkusí zorganizovat podobnou akci i tady u nás. Zájem nejen účinkujících, ale i posluchačů byl tak vysoký, že přišel další, další a potom další ročník, a takhle to jde pořád dál “, dodal Vlasák.

Letošní přehlídka muzikantů, kteří přijeli třeba až z Humpolce přilákala zhruba dvě stovky posluchačů. Ti zaplnili sál do posledního místa. Někteří si museli dokonce židle přinést z vedlejšího výčepu. To ale nikomu nevadilo.

Na pódiu se v průběhu celého odpoledne vystřídalo sedmnáct účinkujících, mezi kterými nechyběla ani jedna žena. Každý zahrál, a často i zazpíval čtyři skladby, nejčastěji v rytmu polky nebo valčíku. Zaznělo i ohnivé tango.

„Děda tady mezi námi bohužel už není a proto jsme se rozhodli, že setkání budeme pořádat na jeho počest. Proto již po osmé přijeli všichni heligonkáři na Memoriál Václava Šplíchala,“ řekl Karel Šplíchal, vnuk jednoho ze zakladatelů a sám velký příznivec heligonek.