Přijel sem vlastně pouze jednou. Vyplývá to z rozsáhlého pátrání Benešovského deníku v mediálních archivech i u pamětníků.

„Ne, u nás na oficiální návštěvě nebyl. Nikdy jsme takovou událost neorganizovali,” uvedl Jiří Jandač, někdejší místostarosta prvního polistopadového starosty Benešova Mojmíra Chromého.

Podobně zněla i odpověď Evy Procházkové, ředitelky Státního okresního archivu Benešov.

„Na Benešovsku nebyl, to bych si pamatovala,” řekla.

O pár vteřin zavolala do redakce s upřesňující informací.

„Václav Havel jezdil za spisovatelem a svým přítelem Pavlem Kohoutem na jeho chatu do Sázavy. Jenže tehdy ještě nebyl prezidentem, ale disidentem. Po odchodu Kohouta do Rakouska už do Sázavy Havel dál nejezdil,” připomněla Procházková.

Sázava ale v době, o níž hovoří šéfka SOA, ležela v okrese Kutná Hora, nikoliv na Benešovsku, jako je tomu nyní.

Povědomí o Havlově prezidentské návštěvě v našem regionu nemá ani současný senátor Karel Šebek z Neveklova.

„Na Neveklovsku Havel nebyl. Přijel sem ale Václav Klaus. Jednou jako předseda vlády, podruhé už jako prezident,” potvrdil Šebek.

Václav Havel, se jako Český prezident na Benešovsku objevil tedy pouze jednou a jeho pobyt byl velice krátký a letmý.

Ke Konopišti přijel ve čtvrtek 23. srpna 2001, kdy ho u tehdejšího Motelu Švarc v místě plánovaného posílení silnice E55 a tunelu pod konopišťským parkem přivítal ministr životního prostředí Miloš Kužvart.

Oba politici společně se středočeským hejtmanem Petrem Bendlem odjeli směr Václavice a Chrášťany. Krátce před polednem se prezident už díval na sázavský kaňon nedaleko Jílového. Odpoledne už Havel hovořil v restauraci Lukách pod Medníkem se zástupci zainteresovaných stran.

Když se Václav Havel od lidí z občanských iniciativ dozvěděl o jejich protestech proti stavbě a necitlivému umístění dálnice D3, uvedl.

„Všichni říkají, že dálnice je nutné zlo. Pak je tedy otázka, zda je to zlo opravdu nutné.”

CO PSAL TISK

Benešovský deník 22. 8. 2001

Sdružení budou obhajovat své požadavky

Benešov - Návštěva prezidenta Václava Havla v Posázaví, která se zaměří na budování dálniční sítě jižně od Prahy, se stane další příležitostí, na které chtějí obhajovat své požadavky občanská sdružení Klid z oblasti Jílovska a Náš domov z oblasti Voticka.

Na setkání s prezidentem, které se má uskutečnit na závěr jeho návštěvy v Rakousích nedaleko Jílového, bude zastupovat Voticko starosta Vojkova Karel Jirásek jako předseda sdruženi Náš domov a starosta obce Libeř Karel Rott jako předseda sdružení Klid.

Havel se má v doprovodu hejtmana Petra Bendla a ministra ŽP Miloše Kužvarta seznámit s navrhovanou trasou i možným alternativním řešením vedení dálnice.

„Studuji všechny dostupné materiály, abych byl co nejvíce v obraze. Očekávám, že se prezident seznámí s problémem a že někdo z účastníků besedy konečně promluví komplexně o celém problému a nebude se výstavba řešit jen částečně,” řekl starosta Vojkova Karel Jirásek.

Ten pevně věří v nezávislost celého jednání. „Doufám, že prezidentská kancelář vybrala takové účastníky diskuse, že bude problém dálnice a dopravního systému v Posázaví a na Benešovsku řešen všestranně a pragmaticky,” dodal Jirásek. (gch)

Benešovský deník 24. 8. 2001

Prezidenta zajímala dálnice

Benešovsko - Tři zastávky naplánovali prezidentovi úředníci k tomu, aby se Václav Havel seznámil se záležitostí výstavby jižní větve dálničního tahu Praha - České Budějovice.

Poprvé v místech, kde má přetnout historický zámecký park u Konopiště plánovaný tunel silničního obchvatu Benešova, podruhé za Václavicemi, kde má být vybudován dálniční přivaděč do Benešova, a potřetí v Rakousích nedaleko Hostěradic, kde se má přemostit říční kaňon Sázavy.

Návštěva prezidenta se stala jednou z posledních příležitostí, kdy mohli starostové obcí, občanská sdružení a ekologové aktivně vstoupit do diskusí kolem výstavby dálnice.
Letošní doba dovolených znovu na okrese potvrdila, že kapacita komunikací očividně pokulhává za potřebami motoristické veřejnosti a bude nutné ji řešit.

„Myslím si, že je nejvyšší čas na okrese uskutečnit zásadní rekonstrukci silniční sítě,” konstatoval benešovský dopravce Václav Bareš.

Do hry o rozvoj dopravní obslužnosti však vstoupil v době návštěvy prezidenta další fenomén. Ekologové a občanská sdružení obcí, kterých se výstavba dálnice bezprostředně dotkne.

Zatímco nově založené benešovské sdružení u Motelu Švarc nemělo nejmenší šanci na to, aby prezidenta Havla oslovilo a předložilo mu své stanovisko k výstavbě tunelu, situaci dokonale využil o několik kilometrů dále václavický starosta Jaroslav Šindelář. Ten prezidentu Havlovi předložil petici občanů Václavic, Zbožnice a Vatěkova.

„Příroda v navrhované trase je krásná, panenská a zničit jí je snadné,” řekl po setkání s prezidentem starosta. „Byli bychom proto rádi, kdyby se našlo za přispění pana prezidenta jiné řešení,” řekl po setkání s prezidentem České republiky Václavem Havlem starosta Václavic Jaroslav Šindelář. (mf)