„Kritický nedostatek vody v Peceradech, Zbořeném Kostelci a Podělusích pomohou zmírnit také nové studny. Město jejich výstavbu zahájí na jaře 2019,“ uvedl starosta města Martin Kardnožka s tím, že v Peceradech a Podělusích vznikne studna u hasičáren na návsi, ve Zbořeném Kostelci pak u sokolovny.

Díky tomu by v roce 2019 nemělo docházet k situaci, která nastala rok před tím. Od dubna 2018 město chybějící množství vody doplňovalo z Posázavského vodovodu. 

V souvislosti se zvýšeným množstvím nakupované želivské vody a také kvůli zvýšení odběru elektřiny, ale dochází od Nového roku 2019 ke zdražení pitné vody.

„V Týnci nad Sázavou a Bukovanech dochází k úpravě vodného na 42,58 korun za metr krychlový + 15% DPH a k úpravě ceny stočného na 45,57 korun za kubík +15% DPH,“ informoval v dopise obyvatelům jednatel společnosti Vodovody a kanalizace Týnec s. r. o. Zbyněk Peša a připomněl, že cenu vodného a stočného pro nový rok odhlasovalo týnecké zastupitelstvo.

Tříkrálová sbírka v Benešově - ilustrační foto
Na Benešovsku se připravují na Tříkrálovou sbírku

V nových studních v uvedených částech města bude stojan s pitnou vodou obsluhovat v předem určeném čase správce. Vrt by měl mít průměr nejméně 200 milimetrů a hloubku 20 až 40 metrů.

„Město studny postaví z vlastních finančních zdrojů. V tuto chvíli zásobujeme zmiňované části cisternami, což nás stojí kolem padesáti tisíc korun měsíčně. Výstavba studní vyjde levněji a lidé budou mít alespoň v omezené míře vodu dostupnou,“ míní starosta Týnce.

Radnice ale do budoucna počítá dál s výstavbou vodovodu. O něm se v uvedených částech mluví už řadu let. Podle Martina Kadrnožky příprava stavby potrvá nejméně dva roky a teprve pak začne shánění dotací. Samotná stavba má trvat až tři roky. Radnice počítá také se spoluúčastí odběratelů. Jak vysoká bude, není nyní jasné. Rozhodující přitom bude také počet obyvatel, kteří se k odebírání vody z řadu zaváží. Spoluúčast bude i tak v řádu desítek tisíc korun.

Šesté plavání ledovou Sázavou v týneckém Náklí.
Davy tleskaly odvážným ženám a mužům vystupujícím ze Sázavy