„Už pátým rokem žádáme, aby nás úřad informoval o každém záměru kácení stromů. Naposledy se tu pokácely dva topoly a zase jsme o tom nevěděli. Prý na to město zapomnělo. Když přece jen nějakou zprávu dostaneme, tak nejvýše jednou za dva měsíce o kácení hrušně v zahradě. Komise životního prostředí je sestavená právě pro takové případy, ale rozhodnutí o kácení vydává úřednice. Jestliže nemůžeme předat radě k rozhodování náš názor, pak je tu komise zbytečná. Kvůli tomu podám na zastupitelstvu návrh na její zrušení,“ uvedl Petr Korbel, člen komise a zastupitel města.

Také o pokácení dvou borovic a dubu v Chrástě a Týnci se komise dozvěděla opožděně. Komise proto zahájila prošetřování oznámení o už pokácených dvou borovicích a jednom dubu s obvodem nad 80 centimetrů ve 130 centimetrech nad zemí.

„Zjistili jsme, že dva stromy rostly v Chrástě a jeden v Týnci. Jeden chrástecký stál na obecním pozemku a druhý na soukromém. V Týnci pak strom rostl na obecní půdě. Ani u jednoho stromu nebylo vydáno povolení k pokácení,“ připomněl Korbel.

Případ komise předala k prošetření MěÚ Týnec a ten ho postoupil Odboru ŽP Městského úřadu Benešov. Ten ho prošetřuje jako přestupek.

O kácení ale podle slov místostarostky Týnce Adriany Bursové nikdo z města nevěděl. „Stromy, dokonce rostoucí na pozemcích města, pokácely soukromé osoby,“ vysvětlila.

Oznámená kácení pak podle starosty Martina Kadrnožky vyřizuje v Týnci úřednice státní správy. „Jestliže paní Chroustová otvírá jakékoliv řízení o kácení stromů, má jednoznačný pokyn, aby o tom informovala jak město, tak komisi. Pokud to tak někdy nefunguje, je to proto, že někdo opomene, ale není to schválně,“ ujistil starosta.

Problém s neinformovaností komise vidí jinak místostarostka. „Komise, která zasedá na radnici každý měsíc má možnost nahlížet do všech materiálů a navíc někteří z členů komise jsou současně i zastupiteli. Pokud město požádá o kácení, pak je to většinou kvůli nebezpečnosti stromů. I to ale musí projít přes vyjádření ochránců přírody. Letos nám dali souhlas na asi polovinu žádostí. S kácením se ale váže také povinnost zajistit náhradní výsadbu. Za jeden pokácený strom musíme my, jako město, jeden vysadit,“ dodala Bursová.