Právě to, a vlastně jen to, si může přečíst kdokoliv na webových stránkách města Bystřice. Zápis z jednání jeho zastupitelstva má datum 15. září 2010.
Vágní zpráva na bystřickém webu vlastně jen velice stručně informuje o tom, že Bystřice porušila smlouvu o odběru podzemní vody. Přišla na to při běžné kontrole Inspekce životního prostředí (IŽP).

Podle Robina Náse, pracovníka IŽP, který tvoršovický případ prošetřoval, se nadlimitní čerpání na stavu vody ve studních dalších odběratelů neprojevilo. „V uvedené lokalitě to mělo vliv jen minimální,“ potvrdil Náse současně s tím, že ze zdroje Bystřice zásobovala vodou tvoršovický golfový klub.

To potvrdil i starosta Bystřice Daniel Štěpánek. „Voda nešla na golfové hřiště ale pro tamní areál,“ řekl s tím, že na zalévání má resort vlastní zdroje vody.

Odběr vody z bystřického zdroje v Tvoršovicích ale nebyl nijak zanedbatelný.

Česká inspekce za něj Bystřici, přesněji za jeho překročení v roce 2008, vyměřila pokutu více než 151 tisíc korun.

Výše sankce je daná taxativně, v tomto případě 50 korun za jeden kubík vody vyčerpaný nad povolený limit. Z toho vyplývá, že na golfové hřiště dotekly v roce 2008 nad rámec povolení tři miliony litrů podzemní, tedy v podstatě pitné vody. Pro porovnání: Jedna pětičlenná rodina za rok spotřebuje 120 tisíc litrů vody.

Majitelé sportovního areálu se podle starosty Bystřice s městem za uloženou pokutu vyrovnali. „Získali jsem od nich darem sto čtyřicet pět tisíc korun na oplocení dětského hřiště v ulici K Líšnu,“ vysvětlil starosta.

Další pokutě se nejspíš Bystřice vyhne. Hlavním odběratelem vody z tvoršovického zdroje totiž už ona není.

„Vodní zdroj je na pozemcích golfu a nyní by ho měl provozovat on. Bude se starat o údržbu a tamním obyvatelům bude dodávat vodu zdarma,“ řekl včera starosta Bystřice Daniel Štěpánek a připomněl ještě, že zdroj nikdy nebyl zkolaudovaný a fungoval pouze ve zkušebním provozu.