VYBRAT REGION
Zavřít mapu

V Tichonicích šlo o setkání a oslavy napříč generacemi

Tichonice – Hned dvě, historicky nebo alespoň novodobě první akce má za sebou obec Tichonice. Ve vsi na samé hranici okresů Benešov a Kutná Hora se konalo Vítání občánků a Sraz rodáků.

15.7.2015
SDÍLEJ:

V Tichonicích se uskutečnilo dost možná historicky první Vítání občánků a Sraz rodáků.Foto: Vladimíra Tichá

„Dalo by se říct, že šlo o takové setkání a oslavy napříč generacemi. Zatímco při vítání občánků jsme jako nejmladší občance popřáli malé Markétce Zelenkové, která se narodila v květnu letošního roku, Srazu rodáků se zúčastnila ve svých 93 letech, jako nejstarší rodačka Marie Miklová," uvedla na začátek rozhovoru jedna z organizátorek obou akcí Vladimíra Tichá.

Čí to byl nápad uspořádat v Tichonicích Sraz rodáků?
Musím se přiznat, že strůjcem prvotní myšlenky jsem byla já. Ale poté se to tak nějak propojilo s 650. výročím od první zmínky o obci Tichonice, takže jsme to stáhli i k tomuto jubileu. Nicméně kdyby výročí nebylo, Rodáci by byly tak či tak.

Co vás k tomu vedlo?
Motivem bylo tak trochu okolní Setkání rodáků a potom, před dvěma lety konané svěcení zvonu tichonické kapličky. Tam se nás sešlo opravdu hodně, a když jsem viděla ty babičky, protože starých mužů už v Tichonicích příliš není, uvědomila jsem si, že je to příležitost, kdy se vidí třeba naposledy. Také tři z nich se už setkání rodáků bohužel nedočkaly.

Kolik lidí se na srazu sešlo?
Odhadovali jsme zhruba mezi 150 až dvěma sty.

Takže se sešli nejen lidé, kteří v Tichonicích celý život žijí, ale i ti, co z obce odešli. Odkud byl nejvzdálenější rodák?
Jestli si dobře pamatuji, tak to byl pán, jeho jméno si bohužel už nepamatuji z Frenštátu pod Radhoštěm.

A nejstarší?
Jak už jsem říkala v úvodu, třiadevadesátiletá Marie Miklová.

Druhou akcí bylo Vítání občánků. Kolik jste jich přivítali?
Celkem jich máme v obci pětadvacet. Ale osm nemá trvalý pobyt, takže nakonec jsme v rámci akce přivítali sedmnáct nových, trvale žijících holčiček a kluků, z čehož nejmladší byla, jak jsem již také už zmiňovala Markétka Zelenková, která je narozena v květnu.

Obě akce se setkaly s velkým ohlasem. Navážete tedy na Vítání občánků i v příštím roce? Nepředpokládám, že byste Sraz rodáků pořádali stejně často.
To máte pravdu. To by nás asi zabilo. Ale z Vítání občánků bychom chtěli udělat tradici.
Když někomu řeknu, že jsme vítali sedmnáct nových dětí, každý se nad tak vysokým číslem zarazí. Ale vzhledem k tomu, že se jednalo možná o historicky první akci takovéhoto charakteru, měli jsme rozptyl od té Markétky až po pětiletého chlapečka. On byl první jakoby z té nové generace. Takže jsme většinou přivítali dva sourozence. Jako je případ třeba mého bratra, kdy jsme současně přivítali tříletou Anetku, která byla čtenáři Benešovského deníku zvolena Nejsympatičtějším miminkem ledna 2012 a jejího brášku Tomáška, který je shodou okolností Nej miminkem loňského listopadu.

Co měla obec pro nové občánky připraveného?
Pamětní list, pamětní plaketu a knížku s věnováním od obce.

Ještě se vrátíme ke Srazu rodáků. Popište mi jeho průběh.
V jednu hodinu odpoledne se na uvítanou rozezněl zvon na místní kapličce, který vystřídal krátký projev organizátorů akce. Poté byli všichni účastníci vyzváni, aby se v případě zájmu prošli po obci a postupně se pak přemístili k obecnímu úřadu, kde na ně ve venkovních stanech čekalo posezení s občerstvením a hudbou. Uvnitř si pak mohli prohlédnout panely s dobovými fotografiemi, plus fotografickou prezentaci a další fotky donesené pamětníky a obyvateli Tichonic.

Bylo těžké sehnat všechny rodáky?
Velkou zásluhu na tom má bývalý starosta Josef Novotný, který je kronikářem Tichonic, a bez kterého bych to asi dohromady nikdy nedala. Bral barák po baráku, kdy sepisoval jména jejich současných i bývalých obyvatel. Ptali jsme se, bylo to i na webových stránkách obce. Troufám si říct, že díky tomu se nám podařilo sehnat 99 procent všech rodáků.

Jak byste shrnula Setkání rodáků?
Dovolila bych si citovat několik postřehů jednoho z účastníků, který v rámci svého poděkování vystihl prvotní myšlenku strůjců akce, kterou se, doufejme, podařilo proměnit v realitu, za což tímto děkuji nejen všem organizátorům, obecnímu úřadu, bez jehož podpory by se obě akce mohu říci asi neuskutečnily, ale také všem, kteří se akce zúčastnili.
„Zdravili jsme se, podávali si ruce a usmívali se na sebe. V mnoha případech jsme se museli jeden druhému představit. Nic to však neubralo na vřelé a upřímné atmosféře. Nejvíce mě zaujala starší rodačka, které je více než 90 let. „Ty bys mi chtěl vykat? Vždyť je to do nebe volající. Vždyť jsme rodáci z Tichonic!" Tuto větu jsem pak slyšel ještě mnohokrát i od jiných přítomných."

Autor: Martina Křečková

15.7.2015
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Technika a elektrotechnika - Technika a elektrotechnika Elektromontér(25 000 Kč)

Stavební a provozní elektrikáři Provozní elektrikář. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracoviště Benešov, Požadujeme Vyhl. 50/1978 Sb. § 5 a vyšší, ŘP - B. Nabízíme stravenky, příspěvek na životní pojištění, roční odměny.Životopisy zasílejte na e-mail tyrova@vhs-sro.cz ( personální oddělení). Telefonovat 7-15,30. Pracoviště: Vodohospodářská společnost benešov, s.r.o., Černoleská, č.p. 1600, 256 01 Benešov u Prahy. Informace: Zora Vlachová, +420 724 431 965.

Cestovní ruch a hotelnictví - Cestovní ruch a hotelnictví Manažer restaurace,(22 550 Kč)

Řídící pracovníci ve školních jídelnách Vedoucí školní jídelny. Požadované vzdělání: úso (vyučení s maturitou). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 22550 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Požadujeme: , - střední odborné vzdělání s maturitou ekonomického směru a vyučení v oboru Kuchař, Kuchař – číšník, nebo střední odborné vzdělání s maturitou se zaměřením na gastronomii,, - praxi v oboru minimálně 5 let, - organizační schopnosti, - znalosti v oblasti gastronomie a stravování,- základní znalosti práce na PC,- řidičské oprávnění skupiny „B“.. Pracoviště: Střední odborná škola a střední odborné učiliště, vlašim, zámek 1 - tehov, 258 01 Vlašim. Informace: Vladislav Novotný, +420 733 120 001.

539490 - Pomocní pracovníci ve výrobě Pomocní pracovníci ve(12 200 Kč)

Pomocní pracovníci ve výrobě Pomocní pracovníci ve výrobě. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 12200 kč, mzda max. 12700 kč. Volných pracovních míst: 12. Poznámka: Pracoviště Benešov, Vyžadujeme dobrý zdravotní stav, spolehlivost, flexibilitu, ochotu pracovat. §92. První kontakt telefonicky v prac.dny 9 - 16 hod.. Pracoviště: Forbest global s.r.o. benešov, Vlašimská, č.p. 409, 256 01 Benešov u Prahy. Informace: Lenka Hošková, +420 731 587 321.

Výroba - Výroba Obsluha strojů(13 700 Kč)

Obsluha strojů na výrobu potravin a příbuzných výrobků Obsluha strojů na výrobu potravin a příbuzných výrobků. Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 13700 kč, mzda max. 15000 kč. Volných pracovních míst: 10. Poznámka: Pracoviště Votice, Hledáme šikovné uchazeče na pozici Obsluha strojů na výrobu potravin a příbuzných výrobků. Požadujeme pracovitost a zodpovědnost. Vyučení v potravinářství výhodou, potravinářský průkaz výhodou.Nabízíme stabilní zaměstnání na HPP, možnost karierního růstu. Příspěvek na stravování, zaměstnanecké benefity, bonusy prémie. Kontaktovat telefonicky nebo emailem, nebo osobně na adrese Benešov, Křižíkova 2158 od 10-14 hod.. Pracoviště: Penkart s.r.o. votice - mokate czech,s.r.o., 259 01 Votice. Informace: P.Kartova, +420 608 507 172,608 611 122.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Cestování veřejnou dopravou mají zpříjemnit aktuální informace.

Cestování veřejnou dopravou mají zpříjemnit aktuální informace

Mateřská škola. Ilustrační foto.

Nepropásněte! Předškoláci ze ZŠ a MŠ Jankov a MŠ Vorlina v Benešovském deníku

Starosta Benešova zrušil tendr na tajemníka. Vypíše nový

Benešov - Dopis o zrušení výběrového řízení na post tajemníka městského úřadu zaslal starosta Benešova Petr Hostek jeho třem účastnicím. Už v pondělí 19. února byl podle svého vyjádření „rozladěný z toho, že se přihlásili jen tři uchazeči.“ Následně pak vysvětlil i samotné zrušení. „Došlo k masivnímu úniku informací,“ řekl. 

KRÁTCE: Živý přenos opery Bohéma má na programu biograf

Benešovsko - Přečtěte si krátké zprávy z regionu.

Peníze pro děti s Rettovým syndromem vybrali při hře

Benešov – Celých 50 tisíc korun se podařilo vybrat organizátorům charitativní bowlingové benefice pro pomoc dětem s Rettovým syndromem. Jedním z takto postižených dětí, je i pětiletá Evinka Eidernová z Benešova. Podpory se však dostalo i dalším pěti dětem. Benefice se konala v bowlingovém centru na pražském Žižkově a zúčastnilo se jí 54 hráčů z celkem osmi desítek lidí, kteří tam dorazili. Peníze se pak vybrali prostřednictvím startovného a tomboly.

Společnost ulehčí poslední chvíle umírajícím

Benešovsko - Aby lidé umírali doma ve společnosti rodiny na místo v nemocnicích či jiných zařízeních, o to se snaží společnost Ruah. Většina nemocných či starých lidí stále umírá v nemocnicích či jiných zařízeních. Postupně se ale tento stav mění, a i obyvatelé Benešovska si přejí prožít poslední chvíle života v kruhu nejbližších, ve svém domově.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT