VYBRAT REGION
Zavřít mapu

V Tichonicích šlo o setkání a oslavy napříč generacemi

Tichonice – Hned dvě, historicky nebo alespoň novodobě první akce má za sebou obec Tichonice. Ve vsi na samé hranici okresů Benešov a Kutná Hora se konalo Vítání občánků a Sraz rodáků.

15.7.2015
SDÍLEJ:

V Tichonicích se uskutečnilo dost možná historicky první Vítání občánků a Sraz rodáků.Foto: Vladimíra Tichá

„Dalo by se říct, že šlo o takové setkání a oslavy napříč generacemi. Zatímco při vítání občánků jsme jako nejmladší občance popřáli malé Markétce Zelenkové, která se narodila v květnu letošního roku, Srazu rodáků se zúčastnila ve svých 93 letech, jako nejstarší rodačka Marie Miklová," uvedla na začátek rozhovoru jedna z organizátorek obou akcí Vladimíra Tichá.

Čí to byl nápad uspořádat v Tichonicích Sraz rodáků?
Musím se přiznat, že strůjcem prvotní myšlenky jsem byla já. Ale poté se to tak nějak propojilo s 650. výročím od první zmínky o obci Tichonice, takže jsme to stáhli i k tomuto jubileu. Nicméně kdyby výročí nebylo, Rodáci by byly tak či tak.

Co vás k tomu vedlo?
Motivem bylo tak trochu okolní Setkání rodáků a potom, před dvěma lety konané svěcení zvonu tichonické kapličky. Tam se nás sešlo opravdu hodně, a když jsem viděla ty babičky, protože starých mužů už v Tichonicích příliš není, uvědomila jsem si, že je to příležitost, kdy se vidí třeba naposledy. Také tři z nich se už setkání rodáků bohužel nedočkaly.

Kolik lidí se na srazu sešlo?
Odhadovali jsme zhruba mezi 150 až dvěma sty.

Takže se sešli nejen lidé, kteří v Tichonicích celý život žijí, ale i ti, co z obce odešli. Odkud byl nejvzdálenější rodák?
Jestli si dobře pamatuji, tak to byl pán, jeho jméno si bohužel už nepamatuji z Frenštátu pod Radhoštěm.

A nejstarší?
Jak už jsem říkala v úvodu, třiadevadesátiletá Marie Miklová.

Druhou akcí bylo Vítání občánků. Kolik jste jich přivítali?
Celkem jich máme v obci pětadvacet. Ale osm nemá trvalý pobyt, takže nakonec jsme v rámci akce přivítali sedmnáct nových, trvale žijících holčiček a kluků, z čehož nejmladší byla, jak jsem již také už zmiňovala Markétka Zelenková, která je narozena v květnu.

Obě akce se setkaly s velkým ohlasem. Navážete tedy na Vítání občánků i v příštím roce? Nepředpokládám, že byste Sraz rodáků pořádali stejně často.
To máte pravdu. To by nás asi zabilo. Ale z Vítání občánků bychom chtěli udělat tradici.
Když někomu řeknu, že jsme vítali sedmnáct nových dětí, každý se nad tak vysokým číslem zarazí. Ale vzhledem k tomu, že se jednalo možná o historicky první akci takovéhoto charakteru, měli jsme rozptyl od té Markétky až po pětiletého chlapečka. On byl první jakoby z té nové generace. Takže jsme většinou přivítali dva sourozence. Jako je případ třeba mého bratra, kdy jsme současně přivítali tříletou Anetku, která byla čtenáři Benešovského deníku zvolena Nejsympatičtějším miminkem ledna 2012 a jejího brášku Tomáška, který je shodou okolností Nej miminkem loňského listopadu.

Co měla obec pro nové občánky připraveného?
Pamětní list, pamětní plaketu a knížku s věnováním od obce.

Ještě se vrátíme ke Srazu rodáků. Popište mi jeho průběh.
V jednu hodinu odpoledne se na uvítanou rozezněl zvon na místní kapličce, který vystřídal krátký projev organizátorů akce. Poté byli všichni účastníci vyzváni, aby se v případě zájmu prošli po obci a postupně se pak přemístili k obecnímu úřadu, kde na ně ve venkovních stanech čekalo posezení s občerstvením a hudbou. Uvnitř si pak mohli prohlédnout panely s dobovými fotografiemi, plus fotografickou prezentaci a další fotky donesené pamětníky a obyvateli Tichonic.

Bylo těžké sehnat všechny rodáky?
Velkou zásluhu na tom má bývalý starosta Josef Novotný, který je kronikářem Tichonic, a bez kterého bych to asi dohromady nikdy nedala. Bral barák po baráku, kdy sepisoval jména jejich současných i bývalých obyvatel. Ptali jsme se, bylo to i na webových stránkách obce. Troufám si říct, že díky tomu se nám podařilo sehnat 99 procent všech rodáků.

Jak byste shrnula Setkání rodáků?
Dovolila bych si citovat několik postřehů jednoho z účastníků, který v rámci svého poděkování vystihl prvotní myšlenku strůjců akce, kterou se, doufejme, podařilo proměnit v realitu, za což tímto děkuji nejen všem organizátorům, obecnímu úřadu, bez jehož podpory by se obě akce mohu říci asi neuskutečnily, ale také všem, kteří se akce zúčastnili.
„Zdravili jsme se, podávali si ruce a usmívali se na sebe. V mnoha případech jsme se museli jeden druhému představit. Nic to však neubralo na vřelé a upřímné atmosféře. Nejvíce mě zaujala starší rodačka, které je více než 90 let. „Ty bys mi chtěl vykat? Vždyť je to do nebe volající. Vždyť jsme rodáci z Tichonic!" Tuto větu jsem pak slyšel ještě mnohokrát i od jiných přítomných."

Autor: Martina Křečková

15.7.2015
SDÍLEJ:

SERVIS

Potravinářství - Potravinářství Pekař 17 000 Kč

Pekaři pomocný pekař. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 17000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracoviště: Benešov, příplatky za směnnost. Pracoviště: Miva, spol. s r.o. benešov, Hráského, č.p. 1913, 256 01 Benešov u Prahy. Informace: Svoboda, +420 317 724 265.

Ochrana a ostraha - Ochrana a ostraha Policista, strážník 21 840 Kč

Policisté policista - policistka. Požadované vzdělání: úsv. Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 21840 kč. Volných pracovních míst: 15. Poznámka: Místo výkonu práce: Benešov, Čechtice, Čerčany, Sázava, Týnec n.Sáz., Vlašim, Votice, Požadujeme: plnoletost, bezúhonnost, dobrý zdravotní stav, vzdělání ÚSO nebo ÚSV ukončené maturitní zkouškou, státní občanství ČR., Nabízíme: zajímavou a perspektivní práci příslušníka POLICIE ČR, široké uplatnění v rámci organizace, kariérní růst, možnosti studia při zaměstnání, mladý kolektiv, jistota stabilního příjmu. NÁBOROVÝ PŘÍSPĚVEK 150 000 Kč. Mzdové ohodnocení: příjem při nástupu 21.840,-Kč. Po ukončení Základní odborné přípravy (po 1 roce) služební příjem je v rozpětí 25.490,- Kč až 28.490,-Kč. Benefity: 6 týdnů dovolené, délka prac.doby 37,5 hod/týden, pravidelná lékařská péče, příspěvek na penzijní nebo životní pojištění, po patnácti letech služby nárok na doživotní výsluhový příspěvek a dvoutýdenní ozdravný pobyt ročně. Zaměstnanecké výhody podle zákona o služebním poměru příslušníků bezpečnostních sborů. Kontaktovat e,mailem, nebo telefonicky Po-Pá od 7,30-15,30. Pracoviště: Krajské ředitelství policie středočeského kraje benešov, Čechova, č.p. 1996, 256 01 Benešov u Prahy. Informace: Dana Šibíčková, +420 727 967 197,724 767 553.

Obchod - Obchod Obchodní referent 21 000 Kč

Obchodní referenti Referent obchodu a marketingu. Požadované vzdělání: úsv. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 21000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Nabízíme: zázemí stabilní společnosti, přátelský kolektiv, specializovanou praxi / Požadujeme: organizační schopnosti, samostatnost, pokročilou znalost MS Office / Pracovní náplň: obchodní agenda, komunikace s prodejci, tvorba marketingových nástrojů / Vaše CV zasílejte na: jan.sibrt@karsis.cz. Pracoviště: Karsis s.r.o -001, M. Kudeříkové, č.p. 1602, 256 01 Benešov u Prahy. Informace: Jan Síbrt, .

Zdravotnictví - Zdravotnictví Ostatní odborní pracovníci ve 24 000 Kč

Logopedi (kromě klinických logopedů) logoped ve zdravotnictví. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 24000 kč, mzda max. 39000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracoviště: Kladruby u Vlašimi, Požadavky: - vysokoškolské vzdělání příslušného oboru - absolvované specializační vzdělávání výhodou - odpovědnost, spolehlivost - schopnost empatie, příjemné vystupování - morální a občanská bezúhonnost (výpis z rejstříku trestů bez záznamu)-- praxe vítána., Nabídka:- profesionální růst v oblasti logopedie, možná práce v projektu dle mezinárodních standardů .Možnost ubytování, stravování, MŠ v místě, příspěvky na penzijní připojištění nebo na dovolenou, řádná dovolená 5 týdnů, k dispozici bazén, fitness, sick days. První kontakt e-mailem.. Pracoviště: Rehabilitační ústav kladruby, 258 01 Vlašim. Informace: Marie Kulakovská, +420 317 881 310;317 881 391.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Fotbalisté Mladé Boleslavi ve čtvrtfinále MOL cupu vyřadili Baník Ostrava po penaltách.

Fotbalová sezona začíná! V ohni jsou tři želízka

Sokolský slet, ilustrační foto.

KRÁTCE: sokolové slaví jubileum, začátek festivalu či chůdoherec v Sázavě

Spalničky nedávají pokoj, onemocněl mladistvý

Střední Čechy – Onemocnění spalničkami ve středních Čechách stále nedalo pokoj. Po dvou nadějných týdnech, kdy pacienti nepřibývali, v pátek hygienici ohlásili další nový potvrzený výskyt onemocnění. Jde o mladistvého, který byl hospitalizován na infekčním oddělení.

AKTUALIZOVÁNO

Ředitel středočeské záchranky složil funkci. Aby byl klid

Střední Čechy – Odcházím, i když jsem nevinen – je ale třeba, aby středočeští záchranáři měli klid na svou práci. Tak lze shrnout postoj dlouholetého ředitele Zdravotnické záchranné služby Středočeského kraje Martina Houdka, který v pátek rezignoval na svou funkci.

Stromy připomínají svobodu a demokracii také na Benešovsku

Benešovsko - Stromy svobody symbolizují vznik Československa, přičemž právě v letech 1918 a 1919 jich byly vysazeny tisíce. To měli na starosti například různí starostové, žáci nebo členové místních spolků. Jejich výsadba pokračovala i v dalších letech, přičemž stromy měly připomínat význam svobody a demokracie. A pokračuje i v roce 2018, kdy si připomeneme stoleté výročí založení Československé republiky.

OBRAZEM: Divadelníci v Sázavě zahráli životní příběh Karla Hašlera

Sázava - Divadelní soubor Jiřího Voskovce uvedl ve středu 18. července v Informačním a kulturním centru v Sázavě premiérově hru Hašler z pera spisovatele Pavla Kohouta. Hru nastudovali pod režijní taktovkou Martina Kovaříka k příležitosti autorových devadesátých narozenin.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT