To všechno dostávají zcela zdarma, zhruba jednou za čtrnáct dní děti z prvních stupňů těch základních škol, které se zapojily do programu Ovoce do škol.

Ne jinak je tomu i na Benešovsku. Také zde si mohou žáci prvních až pátých tříd pochutnat několikrát do měsíce na čerstvém ovoci či zelenině, nebo se napít například mrkvové šťávy.

„Naše škola je do tohoto projektu už několik let zapojená. Od kdy, to vám nedokážu říct, ale já jsem tady asi druhým nebo třetím rokem a to už program fungoval,“ uvedla Jana Papoušková, zástupkyně ředitele Základní školy Krhanice.

Kantorka míní, že program Ovoce do škol, který dotuje stát a Evropská unie je dobrý nápad. Děti dostávají čerstvé ovoce a zeleninu nebo ovocné a zeleninové šťávy bez obsahu přidaných cukrů, tuků, soli, sladidel a konzervantů.

Program Ovoce do škol, který dotuje stát a Evropská unie funguje i na řadě základních škol na Benešovsku.

Jenom v tomto školním roce se do něj zapojilo více než 387 tisíc školáků z 3 243 základních škol a 16 schválených dodavatelů z celé ČR.
Vláda podle Petra Nečase prý souhlasila s tím, aby Česko ve školním roce 2012/2013 na program Ovoce do škol vyčlenilo z rozpočtu 20 milionů korun. Evropská unie pak přidá dalších 53 milionů.

„Co se týká naší školy, tak ta se do programu Ovoce do škol zapojila hned na jeho začátku. Tedy někdy před třemi roky,“ uvedla Jarmila Harvanová, ředitelka ZŠ Lešany s tím, že zatímco v letech předchozích dostávaly děti ovoce či zeleninu každý týden, teď se interval jednotlivých dodávek protáhl na dvě za měsíc.

Přestože byla nabídka v uplynulých letech pestřejší, než je tomu v tomto školním roce, ředitelka lešanské základky je spokojená.
Se stejně kladnými ohlasy se tento program setkává i u žáků.

„Děti dostávají ovoce nebo zeleninu o velké přestávce. Některé z nich si to sní hned ke svačině, jiné si je odnášejí domů. Záleží na tom, co to je. Nejvíce oblíbené jsou ovocné nápoje,“ vysvětlila Harvanová.

I třetí náhodně oslovená základní škola na Benešovsku je do programu Ovoce do škol zapojená. Jde o ZŠ Vorlina ve Vlašimi. Také ona může díky státu a Evropské unii zpestřit alespoň dvakrát do měsíce žákům prvního stupně svačinu čerstvým ovocem zeleninou či šťávami.

„Naši žáci dostávají ovoce jednou za čtrnáct dní,“ řekla Blanka Horálková, zástupkyně ředitele pro první stupeň a dodala, že tento způsob svačiny je mezi dětmi velice oblíbený. Problém, že by tedy malí strávníci jablka, banány či jiný druh ovoce či zeleniny vyhazovali nemají.

„Musím říct, že se na to vždycky moc těší,“ dodala na závěr Blanka Horálková.

Program nabízí čerstvé ovoce a zeleninu či šťávy z ovoce a zeleniny bez obsahu přidaných cukrů, tuků, soli, sladidel a konzervantů.