„Nový sportovní areál jsme zkolaudovali v červnu,“ potvrdila pravonínská starostka Jana Lapáčková a při prohlídce objektu, jehož přízemí vzniklo z betonových prefabrikátů a první patro je montovaná dřevostavba s velkými prosklenými plochami se omlouvá za to, že prostor nevypadá po předešlé slávě úplně podle jejích představ.

„Včera jsme tu měli den otevřených dveří, aby si všichni naši novou chloubu mohli prohlédnou. Pozvali jsme i staré trenéry a bylo to moc příjemné,“ vysvětlila.

Deník na návštěvě.Deník na návštěvě.Zdroj: DENÍK

Výstavný objekt ale nebyla žádná láce. Obec si ho mohla dovolit jen díky podpoře Ministerstva školství mládeže a tělovýchovy. „Celý nový sportovní areál stál dohromady patnáct milionů, z toho samotná budova, s kabinami a dalším zázemím pro sportovce v přízemí a v patře s velkým sálem přišla na deset a půl milionu,“ sdělila starostka.

Zbylých zhruba čtyři a půl milionu korun stačilo na revitalizaci hlavního travnatého hřiště, menšího sportoviště s umělým povrchem a také revitalizaci okolí areálu.

Motorový vlak. Ilustrační foto.
Podívejte se, jak vypadají zastávky na železniční trati Benešov - Vlašim

Obec podle Jany Lapáčkové s takovou akcí počítala, proto měla v „kasičce“ připravené peníze na spoluúčast dotovaného projektu.

Počátečním problémem však bylo, že sama obec o dotace na ministerstvu žádat nemohla. Podpora, která nakonec Pravonínským pomohla, byla totiž určena pro obce nad deset tisíc obyvatel. Ale požádat mohla Tělocvičná jednota Sokol. A protože Sokolové s takovou administrativou neměli mnoho zkušeností, s nutnou byrokracií jim pomohla radnice a jeden ze zastupitelů.

„Akce však měla i řadu dalších úskalí. Jen ty dokončovací práce, to bylo něco šíleného,“ přiznává bez vytáček žena, která pravonínskou radnici vede už třetí volební období. „Nebyli lidi a nakonec ani materiál a když, jeho cena se raketově zvyšovala,“ popsala důsledky koronakrize.

Z opravy mostu na silnici I/3 v Máchově ulici v Benešově.
Mosty na 'trojce' v Benešově: jeden po opravě zboří, druhý ještě zrekonstruují

Docela obdivuhodné na celé záležitosti obce s 560 obyvateli je, že o možnosti dotací se tam dozvěděli loni v dubnu s tím, že postaveno musí být letos v červnu. „I přes tak krátký čas, který je u jiných obdobných akcí dvojnásobný, jsme to nakonec dokázali. A je to opravdu krásná stavba,“ zhodnotila Jana Lapáčková.

Na zatím poslední povedenou věc chtějí v Pravoníně navázat dalšími. Proto už nyní připravují stavbu čistírny odpadních vod a vybudování splaškové kanalizace.