Poprvé se jelo na nově vytyčené trati se startem na Homolce, autokrosovém závodišti a také s prémií nazvanou Útočník roku. Cenu, přesnou maketu koně Jana Žižky Hopsala Brka vypsali pořadatelé pro toho, kdo po startu nejrychleji dojede do kilometr a půl vzdálené mety.


„Jede se vlastně ke kulatému výročí,“ připomněl před zahájením závodu Jan Kratzer, jeden z pořadatelů. „Je to přesně sedm dní a pět set devadesát jedna let od vítězství Jana Žižky u Poříčí,“ vysvětlil a žertem prohlásil, že jezdci se po startu budou chtít dostat zpět do cíle co nejdříve jen proto, aby si to s pořadateli vyřídili. V tu chvíli netušil, kolik pravdy ve výroku měl.


U prvního brodu přes Konopišťský potok v Měsíčním údolí totiž čelo pelotonu čítajícího devadesát cyklistů zakufrovalo a místo vpravo proti proudu potoku vyrazilo po proudu k Poříčí. To samé se pak stalo na stejném místě některým jezdcům dokonce i podruhé. Šipka značící, jakým směrem se mají bikeři vydat, byla totiž připevněná na stromě na břehu potoka a cyklisté si jí ve snaze neutopit kolo nevšimli.


Podobně se ztratili také caparti. Ti na autokrosové dráze na Homolce sice tak členitou trať neměli, ale po projetí asi stometrovým úsekem nic nedbali na cílové komisaře a vesele pokračovali v jízdě dál.


Ale ani bloudění na trati nemohlo zkazit celkový dojem ze závodu. Prožili ho nejen jezdci v plné síle na kvalitních strojích a s výborným vybavením, ale také ti dříve narození, na kolech zakoupených v supermarketu. Ti všichni museli zvládnout čtyřicet kilometrů v terénu. Ženy pak polovinu této vzdálenosti.


Na začátku tradice v roce 2007 byl hec poříčských bikerů a dvacet závodníků. Loni jich jelo osmdesát. Letos rekordních devadesát cyklistů.

„Závod dal dohromady Richard Puška, my mu jen pomáháme,“ dodal pořadatel Jan Kratzer, který se na závod oblékl podle husitské módy a dokonce se vyzbrojil i kropáčem.