Jenže nikdo nepočítal s tím, na dně rybníka je více bahna, než určil průzkum z lodě za pomoci georadaru před zahájením rekonstrukce nádrže. Potvrdil to v pátek 28. května po kontrolním dnu starosta městyse Václav Fejtek.

„Až usazeninu odtěžíme, rozhodneme při dalším kontrolním dnu 9. června o tom, jestli zbytek zřícené hráze podvrtáme, nebo hráz překopeme celou,“ uvedl s tím, že městys nyní čeká na vyhodnocení krajské dotace, která by investorovi jedním milionem korun pomohla s financováním díla v hodnotě přes sedm milionů korun. Další dotaci 2,5 milionu už Louňovice obdržely od ministerstva pro životní prostředí.

Hráz Pivovarského rybníka před dvěma týdny nevydržela nápor vody po přívalových deštích. Voda tehdy zaplavila už vypuštěný rybník. Po odtečení se směrem do nádrže začal naklánět betonový taras, který držel chodník. Ten se nakonec zbortil a totéž hrozilo i tělesu hráze s krajskou silnicí II/125 z Vlašimi do Tábora.

Provoz byl proto zastaven a osobní auta jezdí po místních komunikacích kolem rybníka a pivovaru na náměstí. Náklaďáky však mají objížďku delší, přes Načeradec nebo Zvěstov, Jankov a Votice.

Zhotovitel rekonstrukce rybníka současně zajišťuje čištění silnice, po níž těžká nákladní auta odvážejí usazeniny. Pokud prší, je silnice pod blátivým filmem, když je ale sucho, kartáč za traktorem vytváří, jak dokládají snímky, neproniknutelnou prašnou clonu.