Dvě vady na kráse má jinak perfektní povrch nové silnice z Brodců do Pecerad.
Na ohybu vozovky v brodeckém kopci ze silnice vyčnívá, asi pět centimetrů nad její úroveň, kanálová šachta. Již více než týden je její horní část obnažená od obalované směsi. Dál se ale neděje nic. Na přítomnost nebezpečí má řidiče upozornit trubková zábrana. Zabírá celou polovinu jízdního pruhu, ale příliš není vidět. Její pozinkovaná konstrukce je nevýrazná a prostá jakýchkoliv reflexních prvků. Naštěstí ale do zábrany splývající s okolím zatím nikdo nenajel. Nebezpečí však číhá i na ty, kteří o situaci na horizontu vědí. Při vyhýbání se dostávají do protisměru a právě to je na zlomu stoupání hodně riskantní.
Poměrně malý kaz na kráse v kvalitě vozovky předčí ale jiná, daleko závažnější situace. Na hlavní silnici, nedaleko hráze Podhajského rybníka, už nový povrch silnice v jedné části zcela chybí. Od položení obalované směsi ale uplynuly pouhé dva týdny.
„Došlo tam k havárii vodovodu,“ vysvětlil místostarosta Týnce Martin Kadrnožka.
V tom samém místě to ale není žádná novinka. Při výkopu kanalizace se kvůli dodržení projektu zemní stroje dostaly hodně blízko vodovodu. Ten je ale konstruovaný z asi tři metry dlouhých litinových trubek. Jejich váha, pod nimi nezpevněné podloží a gravitace pak učinily své. Vodovod se rozlomil. Nyní se havárie vodovodu opakovala.
„Jenže zřejmě neměla zřejmě s budováním kanalizace nic společného,“ míní Kadrnožka s tím, že při opravě vyšlo najevo, že vodovod poškodil kámen umístěný pod trubkou. „Komunikace se hutnila, podloží sedalo a to pak trubka nevydržela a praskla. Závada, která se čas od času vyskytne bohužel přišla v nejméně vhodném okamžiku,“ řekl místostarosta.
Obdobné potíže se silnicí, nikoli s vodovodem, hlásí také lidé z Chrástu. „Dnes díry zavážejí, asfaltují a od pondělí je zase budou odkrývat,“ líčili v pátek 31. října hned dva volající.
S takovou interpretací ale místostarosta nesouhlasí.
„Uzavírka hlavní silnice skončila a zhotovitel bude vstupovat na dvou či třech místech do vozovky tam, kde nestihl vybudovat odbočky,“ dodal místostarosta Kadrnožka.