V Benešově to tak je třeba i proto, že tam proti dřívějšku lidí bez domova přibylo. Kolik jich žije v samotném Benešově, lze říci jen odhadem. Už v roce 2008 řešili strážníci neoprávněné obsazení objektu v armádou opuštěných Pražských kasárnách čtyřmi mladíky, dvěma z nich nebylo ještě osmnáct.

Tento příběh se ještě několikrát opakoval a tak v roce 2012 nechala radnice pro bezdomovce zřídit zimní noclehárnu a o tři roky později i nízkoprahové denní centrum. Z údajů o jejich využívání pak vyplývá, že v době, kdy zařízení neexistovalo, žilo v Benešově nanejvýš do deseti lidí bez vlastní střechy nad hlavou.

Ilustrační foto.
KRÁTCE: Výstavba přípojky plynu omezí provoz

V současnosti noclehárnu využívá tolik lidí, že místo často ani nestačí. Jen během loňského prosince a letošního ledna evidovali tamní pracovníci 814 noclehů. O toto číslo se podělilo 29 osob. Z toho se dá vyvodit, že je bezdomovců v Benešově, proti roku 2008, třikrát více. Zájem je i o nízkoprahové denní centrum. V zimě ho využilo zhruba 70 lidí. „Někteří z nich využívali služby centra jen krátkodobě, jiní navštěvují centrum pravidelně," poznamenala Iveta Turková, vedoucí Odboru sociálních věcí zdravotnictví Městského úřadu Benešov. Ale ani nabídka ubytování nepřinesla pokrok v obsazování armádou opuštěných objektů v druhých benešovských kasárnách, Táborských. Zhruba před dvěma měsíci tam lidé bez domova způsobili požár.

I v sousední Kutné Hoře se s problémy s bezdomovci potýkají. Jejich počet se ale podle Slávky Kunáškové, vedoucí služeb pro lidi bez domova z Oblastní charity Kutná Hora, nezvyšuje. Platí to, i když oblastní charita nabízí lidem v tíživé situaci pomocnou ruku, a to přímo ve svých střediscích i při terénních programech. Díky charitě mohou využívat lidé bez domova služeb ve středisku v Trebišovské ulici. V zimě noclehárnu, která má díky přistýlkám až třináct míst. Přes den pak mohou zamířit do nízkoprahového centra. Zde se mohou lidé umýt, dostanou hygienický a potravinový servis, a to prakticky celoročně.

V těchto dnech se však lidé bez domova často objevují v centru města. Na stížností ze strany občanů na jejich chování reaguje městská policie. „Řešíme hlavně porušení alkoholové vyhlášky, která zde platí," uvedl ředitel Městské policie Kutná Hora Václav Mareček. Přestupky, jichž se lidé bez domova dopustí, řeší strážníci domluvou a vykázáním.

POKUTY NEPOMÁHAJÍ

Pokutu lidem, kteří nic nemají, lze vyměřit jen stěží. Stejné zkušenosti mají i v Kolíně. Vedle míst u obchodních center je zde bezdomoveckým rájem nádraží. Právě tam se podle ředitele strážníků Viktora Prokeše lidé bez domova nejčastěji zdržují. Lidem, kteří míří na nákupy, je však jejich společnost nepříjemná, a proto často volají městskou policii. Tyto stížnosti i zde strážníci řeší vykázáním z místa.

Srnče, které bylo přijaté do vlašimské záchranné stanice v letošním roce.
Lidé chtějí zachraňovat srnčata, místo toho jim často nechtíc ubližují