K události došlo 10. května 2017 a mohly jí tehdy sledovat přímo z dálnice D1 tisíce kolem projíždějících cestujících. Od té doby se mnohé změnilo. Uhasly plameny, vítr rozfoukal kouř a obyvatelům Bělčice zmizelo ze studní pěnidlo, které tam nateklo spolu s hasební vodou.

Základní problém, jímž je odstranění následků požáru, ale zůstává. Také proto Bělčičtí i obec Ostředek stále naléhavěji vnímají obavu, aby se inferno neopakovalo. Na místě totiž nepořádku neubývá. Naopak, vedle původních hald vysloužilých gum přibývají další.

Požár domu v Tichonicích. Uvnitř hasiči objevili mrtvého muže.
Hasiči našli ve vyhořelém starém domě v Tichonicích mrtvolu muže

„Někdo tam pneumatiky stále přiváží, ale nevíme, kdo. Nepřijede tam jeden člověk s malým autem, ale hned celý kamion,“ potvrdil starosta Ostředka Marek Škvor.

Připomněl však, že firma, které továrna patřila před požárem, stále existuje a nezanikla. Přesto se obci nedaří dopátrat informací, které by vedly k nápravě stavu. „My na ni nemáme žádné páky,“ podotkl a už dříve upřesnil, že obec ani nemohla vstupovat do jednání mezi majiteli firmy a pojišťovnou.

Hašení požáru pneumatik u Bělčic ve středu 10. května 2017

Spojit se s jednateli firmy není možné, otázky zaslané mailem se vracejí jako nedoručitelné.

Na portálu justice se sice 25. července objevila poznámka, že byl vydán exekuční příkaz k provedení exekuce postižením závodu povinného, ale hned vedle stojí, že příkaz byl letos 22. července vymazán.

A to je také důvod, proč se situace nehnula směrem k zahlazení následků požáru. Obec přitom také nemůže někomu zakazovat navážení dalších pneumatik na místo, které jí nepatří.

Smontování dílů mostu pro Kaliště na 24,5 km dálnice D1 u Ostředka.
U Ostředka spojili díly mostu, jeho osazování uzavře provoz na dálnici D1

„Dotazoval jsem se i na krajském úřadě a informovali mě tam, že obec do problému bude moci zasáhnout, teprve tehdy, až firma přestane existovat,“ řekl Marek Škvor. „Bojíme se proto toho, že veškeré náklady likvidace tamní skládky pak padnou na naši obec,“ dodal.