Nástup dětí první den školního roku 2018 – 2019, tedy v pondělí 3. září, se nejspíš o tři týdny oddálí. Potvrdil to při tiskové konferenci benešovské radnice, investora stavby, místostarosta Jiří Švadlena. „Věřím ale, že školu otevřeme dříve,“ řekl.

Starosta města, Petr Hostek při té příležitosti připomněl, že současné horké a suché počasí přináší také potíže na stavbách. „Paradoxně v tomto počasí betonové podlahy hůř schnou. To už nás ale nepřekvapuje, protože stejný problém jsme měli i s Mateřskou školou Úsměv,“ potvrdil.

Děti ze Základní školy a Praktické školy Benešov, které navštěvují školské zařízení v areálu vily Katušky, stojící o kus dál v Hodějovského ulici, tak budou muset ještě nějaký čas počkat. A to přes to, že hygienici tento objekt vyhodnotili už před řadou let jako nevyhovující. Proto se o změně sídla školy a jejím stěhování do nového, hovoří v Benešově stejně dlouhou dobu. Přesněji, od roku 2013. Důvodem stěhování je ale také to, že stále přibývá dětí, které do běžných základních škol nepatří, protože potřebují zvýšenou péči a dostatek času na učení. A současné zařízení v Katušce už nevyhovuje ani kapacitně.

„Nové zařízení bude více vyhovovat účelu, jemuž má sloužit, tedy dětem se středně těžkým, těžkým a kombinovaným postižením,“ připomněla ředitelka Základní školy a Praktické školy Benešov Ludmila Králová.

Objekt dostalo město od Lesů ČR s tím, že s výstavbou nové školy musí začít do pěti let od bezúplatného převodu majetku z jiné státní organizace. V tomto případě do konce roku 2017. Pokud by se tak nestalo, hrozilo, že Benešov o areál poblíž trati přijde.

„Paradoxně jsme na radnici nenašli jedinou čárku o tom, co s objektem po Lesích ČR udělat,“ tvrdí starosta Petr Hostek.

Podle bývalého starosty města Jaroslav Hlavničky, se ale takové tvrzení nezakládá na pravdě. „Nevím, jak na radnici hledali, ale příprava stavby školy měla projekt a byla v době, kdy jsem z radnice jako starosta odcházel, už ve fázi stavebního povolení,“ ohradil se Jaroslav Hlavnička.

Město Benešov na školu nezískalo žádnou dotaci, takže dílo v hodnotě 50 milionů korun, hradí z vlastních zdrojů.

Případ pomalu zrajících a vysychajících betonových podlah zná město Benešov už ze stavby MŠ Úsměv. Kvůli tomu se loni posunula její kolaudace. Už před tím městská rada oddálila zahájení provozu školky ze 4. na 30. září. Důvodem usnesení byly vícepráce, které nebylo možné naplánovat. „Zvýšený rozsah demoličních prací, vyšší množství demolovaných konstrukcí s obsahem azbestu a také úpravy základů v místech bývalé stavby,“ vysvětlovala tehdy na webu města úřednice Markéta Pazderová. Do nové MŠ Úsměv, objektu v za 80 milionů korun, děti nakonec nastoupily do měsíčního zkušebního provozu vstoupila až v pondělí 16. října. Teprve pak následovala kolaudace.

V mateřské škole i během zkušebního provozu vrčely ventilátory vysoušečů vlhkého zdiva. Ty znají velice dobře lidé ze záplavových oblastí. Podlahy, ale také zdivo, je totiž potřeba vysušit dříve, než dojde k jejich zakrytí a zamezení proudění vzduchu. Uzavření odvětrávání vlhkého zdiva či betonu linoleem, koberci či jinou podlahovou krytinou s sebou nese riziko vzniku plísní a s nimi i případných zdravotních potíží lidí, zejména alergiků, kteří by se v takovém prostředí dlouhodobě pohybovali.