Odpadla jim tak starost, kam s listím, větvemi nebo posekanou trávou a domkaři si díky tomu na svém pozemku už nemusejí zakládat vlastní komposty.

„Žádali jsme o dotaci na kompostéry a štěpkovač. Projekt vyšel na zhruba tři miliony korun, dotací jsme získali 2,65 milionu. Za to jsme získali 400 kompostérů a také velký štěpkovač za tři čtvrtě milionu korun,“ připomněla netvořická starostka Monika Šlehobrová.

Potvrdila rovněž, že štěpkování nebude využívat jen radnice při údržbě obecní zeleně, ale že se dostane také na takzvané komunitní štěpkování.

„Poskytneme obyvatelům možnost nechat si štěpkovat větve. Štěpku si pak budou moci ponechat pro vlastní potřebu,“ sdělila starostka.

Kompostéry, každý v hodnotě zhruba pět tisíc korun, získali obyvatelé Netvořic zcela zdarma. Některé domácnosti nezůstaly dokonce jen u jednoho.

„Myslím si, že se tento projekt opravdu povedl. Jsem z kompostéru skutečně nadšená. Někteří lidé si ho vzali jen proto, aby svůj zahradní kompost zrušili a využili místo pro něco jiného,“ dodala Monika Šlehobrová.