Neúspěšně se tuhle situaci pokoušelo vyřešit několik vrcholných managementů nemocnice. A pokusit se o to chce i současné vedení. Pracovat na tom začalo hned při svém nástupu, letos v březnu.  „V současné době nejvíce hledáme zdravotní sestry a sanitáře,“ potvrdil Pavlík s tím, že cílem vedení nemocnice je stabilizovat personál a zajistit výborné pracovní a finanční podmínky.

Právě to ale v nemocnici marně hledala sestřička z Benešova, která si však nepřála uvést jméno. „Z nemocnice jsem odešla jedině kvůli platu. Líbilo se mi tam, ale v Praze mám víc a spojení je z Benešova luxusní,“ přiznala.

Personálně lepší je to mezi lékaři. Nemocnice je podle předsedy představenstva v této oblasti víceméně stabilní, i když se nedaří naplnit dva pracovní úvazky lékařů na lůžkových odděleních.  „Na chod těchto oddělení to ale nemá žádný vliv,“ tvrdí Pavlík.

Ze začarovaného kruhu, který řada šéfů nemocnic označuje za systémový problémem, se benešovská nemocnice pokusila uniknout náborem sester v zahraničí. Neúspěšně. To potvrzuje i současný stav. Benešově chybí 22 sester. Nejvíc na interně a chirurgii. Také proto, že benešovská náborová mise na Ukrajinu nedopadla podle představ vedení nemocnice. Příliv sester z východu Evropy nepřišel. „Také proto, že sestry ve většině případů nejsou připraveny na pohovor v češtině,“ vysvětlil Pavel Pavlík a připomněl, že administrativní proces, který nemocnice musí kvůli tomu podstupovat, je přes to, že se jedná o projekt Ministerstva zdravotnictví, nadále velmi složitý. Od začátku září to ještě více zkomplikovala novela zákona. Jednodušší je sehnat sestru v zemích EU. Kvůli blízkosti jazyka třeba na Slovensku. „Z ostatních zemí EU ale nemáme ani náznaky zájmu a v mnoho případech nejsme schopni ani konkurovat tamním podmínkám,“ posteskl si předseda představenstva.

Přes určitou personální nedostatečnost se benešovské nemocnici daří poměrně výrazně v jiné oblasti - investicích. Nové vedení nemocnice prověřilo všechny projekty a smlouvy. Audit zjišťoval jejich potřebnost a oprávněnost pro zlepšení kvality poskytované péče a financování nemocnice. Některé projekty byly pak pozastaveny, jiné dokonce zcela zrušeny.

Do finále jde rekonstrukce bývalé zdravotnické školy na oddělení lůžek ošetřovatelské péče a především rekonstrukce dětského oddělení. Mezi dokončenými projekty je pak zabezpečení nemocnice s přípravou pro kamerový systém. „Jsem moc rád, že se nemocnice v Benešově modernizuje a rozvíjí,“ hodnotí František Bohuslav z Krusičan u Týnce nad Sázavou. „Nedávno mi tam vyšli hodně vstříc a pomohli mi. Tak jsem se rozhodl, že si zdravotní péči, kterou potřebuji, přesunu právě do Benešova. Poznal jsem, že tam jsou odborníci a snaží se pacientům vyjít maximálně vstříc,“ dodal.

I on by je už nyní potenciálním pacientem lůžkového oddělení rehabilitace. Na hospitalizaci tam si ale bude muset ještě nějakou dobu počkat. Jednání se zdravotními pojišťovnami, která by umožnila poskytování i jiných druhů péče, tedy například i na lůžkové rehabilitaci, jsou podle Pavlíka velmi složitá a probíhají už od roku 2013.  „Věřím, že od Nového roku 2018 otevřeme v provizorních podmínkách čtyřicet lůžek následné rehabilitační péče a ve stejném roce začneme po soutěži stavět i nové Rehabilitační centrum,“ dodal předseda představenstva.