Mrač/ Nová mateřská škola pro 45 dětí začne jim i jejich rodičům sloužit ještě letos na podzim. To je základní informace, o jejímž naplnění je přesvědčený Petr Kucek, jednatel společnosti Mateřská škola MiniSvět Mrač.
„Společně s manželkou, jsme se v Mrači rozhodli postavit soukromou mateřskou školu,“ uvedl Kucek s tím, že povolení na provozování školky už společnost od ministerstva školství získala. Kromě certifikátu má i stavební povolení. Budování ale zatím brzdí počasí. Proto začne až to klima dovolí. Pak vznikne základová deska a na ní montovaná ekologická dřevostavba.
Moderní by měly být i další v objektu použité technologie. Vytápění má zajišťovat tepelné čerpadlo, které část energie získává ze země, vzduchu nebo vody. V budoucnu mají úsporám energií pomoci i sluneční kolektory.
Mateřská škola má mít i další zajímavé zařízení – vlastní kuchyni. A také kuchařku, která bude vařit čerstvé obědy.
„Do řady školek jídlo dětem jen vozí, protože nemají vlastní kuchyni. To myslím není to pravé ořechové,“ míní Kucek.
Mateřinka by podle něj měla mít klubovou atmosféru a kromě výuky angličtiny, tenisu, výtvarné a pohybové výchovy pro děti od 3 do 6 let si na své přijdou v rámci doprovodných programů také jejich rodiče.
Instituce bude mít tři třídy a pedagogický sbor vytvoří šest učitelek. Ve školce by mohlo získat pracovní příležitost celkem deset lidí. Kdo to bude, o tom rozhodnou majitelé firmy na jaře.
Do zařízení má podle Kucka děti dopravovat z celého okolí školní minibus.
Zázemím MŠ bude také tělocvična, velká zahrada, dětské hřiště, multifunkční sportoviště, výtvarná dílna, sauna s relaxační místností a herna pro mladší děti.
Otázkou bez odpovědi zatím zůstává cena stavby na zelené louce.
„To bohužel zatím nemůžeme sdělit ani přibližně,“ uvedl jednatel společnosti.
Stejnou odpověď měl i na dotaz, kolik si musejí připravit rodiče, kteří své dítě chtějí v mračské soukromé školce umístit.
„Výstavba školky, jež sama o sobě je nositelem jedné z rozhodujících cenotvorných položek, je na samém počátku a o cenu výstavby a vybavení svádíme každodenní bitvy. Bylo by od nás naprosto nezodpovědné v současné době vypouštět do světa nějaké cenové návrhy podpořené jen našimi přáními,“ vysvětlil Petr Kucek.
Přesto se Benešovský deník pokusil zmapovat ceny školného v některých mateřských školách. Například v Benešově, kde mateřinku zřizuje a financuje město, rodiče za dítě platí za měsíc 300 korun. V Týnci nad Sázavou pak jen o stokorunu více. V MŠ Radlická, jejímž zřizovatelem je městská část Praha 5 za docházku dítěte rodiče hradí 650 korun.
„Kdysi měla vzniknout soukromá školka v Břežanech a školné tam mělo být šest tisíc korun měsíčně,“ doplnila kantorka z Benešova obeznámená s problematikou.
Například ale v soukromé MŠ Veselá školka v Praze 5 je to částka až neuvěřitelná. Za celodenní péči 5 krát týdně získává školka za měsíc 15990 korun za měsíc.