Tak by se dal nazvat ten, který už dvacet let pořádají v Miličíně. Nejenže ho kvůli lidem z okolních vesnic, kteří si už své masopusty užili, přesunuli až do pomasopustního období, ale navíc se odehrál poněkud jinak než je zvykem.

V Miličíně totiž nechodí průvod maškar po domech, kde konzumují nejrůznější dobroty, ale už od roku 1996 tam místní ochotníci secvičují vtipné scénky zaměřené na nějaké konkrétní období či téma. Ty pak předvádějí početnému davu spoluobčanů na jevišti před úřadem na miličínském rynku. Ten letošní měl název Retro, a miličínští divadelníci v něm ve zkratkách představili všech dvacet scének z let minulých.

„Zhruba v jednu hodinu odpoledne se sejdeme všichni v sokolovně, odkud v půl druhé vyrazí průvod masek na náves. Tam máme připravený asi devadesátiminutový program sestavený ze všech již sehraných masopustních představení," uvedla Jana Plačková, starostka Tělocvičné jednoty Sokol a zároveň členka miličínských divadelních ochotníků.

„Poté bude následovat kompletní úklid rynku, a večer se všichni sejdeme v sokolovně na taneční zábavě," dodala Jana Plačková. Součástí akce bylo i poděkování a předání kytice Vlastě Kořínkové, která byla dlouholetou režisérkou místních ochotníků.

V Miličíně nechodí o masopustu průvod maškar po obci, ale na rynku se hraje už 20 let divadlo.

Letos jsem povýšil na doktora, říká Petr

Jedním ze zhruba čtyřiceti maškar byl coby doktor Jan Sítko Petr Pechač, který se do Miličína přiženil právě před dvaceti lety, kdy se v Miličíně obnovila tradice masopustních rejů.

Proč zrovna dr. Jan Sítko?
Protože tady je obvodní lékařka Jana Zídková.

A ještě jednou proč. Proč jdete za lékaře?
Masopust se skládá z hraných scének dole na pódiu, které je postavené před budovou obecního úřadu. A já tam vystupuji ve scénce, kdy psychiatrovi utekl pacient z léčebny. Tak proto.

Vy jste tedy také členem miličínských ochotníků?
Ano. Místní Sokol je rozdělený na fotbalisty, divadelníky a tělocvičnou jednotu. A já patřím mezi ochotníky.

Jak se jmenuje váš divadelní spolek?
Ne. My jsme pouze ochotnický spolek. My se nijak nejmenujeme.

Pokolikáté se už masopustu vy osobně účastníte?
Potřetí. Předloni jsem byl za operního pěvce Andrea Bocceliho, loni za tlumočníka do znakové řeči a letos jsem povýšil na doktora. Rok co rok jsem na tom lépe a lépe.

Kolik lidí má ve scénkách vystoupit?
Odhadem tak čtyřicet.

Na žádném masopustu by neměl chybět medvěd. Budete ho mít i vy?
Samozřejmě.