VYBRAT REGION
Zavřít mapu

V listopadu 1989 Tomáš Podhola pendloval mezi Benešovem a Prahou

Benešov – Vzpomínání s Tomášem Podholou na čtvrt století vzdálený listopad 1989 připomnělo v úvodu trochu film Vrchní, prchni! „Vyučil jsem se fotografem, pracoval jsem jako fotograf a teď pracuji jako fotograf," řekl Tomáš Podhola jen několik hodin před tím, než definitivně opustil kancelář místostarosty Benešova. Svou úvodní větu neříkal zapškle, ale s úsměvem na tváři.

13.11.2014
SDÍLEJ:

Tomáš Podhola.Foto: Zdeněk Kellner

Jako zaměstnance Středočeské fotografie, s pracovištěm ve Vlašimi, se Podhola zabýval reportážní fotografií. Podnikat tehdy příliš nešlo, ale v domě rodičů, v bývalé kuchyni po dědečkovi, měl fotolaboratoř pro výrobu barevných fotografií.

Tušil jste, že může přijít něco, jako listopad 1989?
Cítil jsem to.

Opravdu, nebo to říkáte až nyní, s odstupem času?
Skutečně jsem to cítil. V tu dobu jsem si dodělával v Praze po vyučení střední školu. V červnu 1989 jsme maturovali. Čtyři roky nás lanařili ke vstupu do KSČ. Mě tedy neoslovili, u mě to bylo jasné. Pocházím z katolické rodiny, mě nikdy za člena KSČ nechtěli. Spolužákům jsem na jaře 1989 říkal, protože jsme zažili Palachův týden, že se to už otáčí. Že je to už jen otázka krátkého času. Když jsem pak maturoval, dostal jsem od profesora Schlemmera, otázku, co si myslím o perestrojce. Zeptal jsem se, zda komise chce slyšet pravdu, nebo oficiální verzi. Profesor chtěl slyšet pravdu. Po mé jedné větě mě však už dál mluvit nenechali. Řekl jsem sice jen to, že v Sovětském svazu perestrojku opravdu dělají, zatímco u nás si na ní jen hrajeme a doplatíme na to, ale to stačilo. Víc už nechtěli slyšet.

Přes to jste dostal maturitní vysvědčení?
Ano dostal. A to i přes to, že jako volné téma maturitní práce jsem měl Svěcení kněží ve svatovítské katedrále. Fotil jsem ho tam v únoru 1989.

Tvrdíte, že jste změnu tušil. Řeknete ale, proč?
Bylo to jasné. Polsko už bylo otočené jiným směrem a Maďarsko se tam otáčelo. V Německu to vřelo, východních Němců byla plná Praha a my jsme se na ně chodili koukat a záviděli jim, jak jsou odvážní, že do toho jdou.

Dobrá, máte také nějakou zajímavou vzpomínku na tu dobu?
Mám a představte si to, přímo z pátku 17. listopadu. Fotil jsem shodou okolností opět u sv. Víta a na nádvoří Hradu ten den dopoledne úplnou náhodou potkal rodiče své švagrové. Jsou z východního Slovenska a tak bylo setkání o to překvapivější. Viděl jsem je totiž naposledy čtyři roky před tím na bráchově svatbě. Teď se přijeli podívat na víkend do Prahy a já jim žertem říkám, že se přijeli podívat úplně přesně, protože právě dnes komunisti končí. Věděl jsem, že na Albertově bude studentská demonstrace. Samozřejmě mě nenapadlo, že to vyjde. Dodnes se tomu smějeme, že už tenkrát jsme si říkali: Dneska by to šlo.

Studoval jste tehdy v Praze, o demonstraci studentů k výročí uctění památky Jana Opletala jste věděl, jako řada lidí, dopředu. Zúčastnil jste se jí?
Ne, jel jsem domů do Benešova. Ale po tom, co se stalo večer na Národní třídě, jsem už od soboty jezdil do Prahy.

Co jste tam dělal?
Vozil jsem letáky, vyvěšovali plakáty, předával zprávy. Byli jsme v kontaktu se studenty a ty jsme pak také zvali i do Benešova. U bratrance Marka Jantače dokonce dvě studentky přenocovaly. Do Benešova jsme pak vozili také informace o roku 1968, protože tehdy to zajímalo všechny a bylo úplně jedno, že není srpen, ale listopad.

Jak jste v Benešově informovali veřejnost o událostech v Praze?
Do výlohy jsme lepili fotografie a do provozovny fotografie v Tyršově ulici jsme instalovali dokonce televizi a tam pouštěli video a filmy, které jsme získali z Občanského fóra.

Jenže to už bylo o něco později. Vzpomenete si na to, jaký byl 17. listopad v Benešově?
V pátek večer jsme byli na bohoslužbě u sv. Anny. Bavil jsem se tam s Vlastou Chromou a Marií Holečkovou, tehdy to bylo asi v půl osmé večer, se už o událostech v Praze vědělo. Zapalovali jsme proto kostelní svíčky u kašny na náměstí. Během večera jsme tam byli několikrát a viděli, jak nás veřejná bezpečnost pozoruje. Ale nic neudělali, ani nás nekontrolovali.

Druhý den jste pak jel do hlavního města?
Ano. Tenkrát bylo srocení ne před Melantrichem, ale u sochy svatého Václava pod muzeem. Kdo nebyl nejblíž, projevy neslyšel. Lidí přibývalo, stmívalo se a další přicházející nás varovali, že okolní ulice jsou plné policajtů. Možná jsme i počítali s tím, že po studentech, které zmlátili den před tím, jsme na řadě teď my. A pak přišel ohromný, zlomový okamžik. Národní muzeum, které tonulo ve tmě, se najednou rozsvítilo a shora se rozvinul obrovský plakát s nápisem „Studenti, jsme s vámi. Zaměstnanci Národního muzea." To byl obrovský impuls.

Pak se události daly do pohybu i v Benešově?
Úplně přesně si to už nepamatuji, ale první schůzka lidí, kteří něco chtěli změnit, byla už zkraje nového týdne. Pak jsme se scházeli v kancelářích v objektu nějakého podniku v ulici Na Chmelnici, kde v přízemí byl obchod a pak tam prodávali i koberce. Tam se, když to řeknu trochu ošklivě, sešlo tvrdé jádro, tedy lidé, kteří se nebáli v ty dny riskovat. Byli tam například Mojmír Chromý s ženou Vlastou, pan Hruboš, Roman Fišer a další lidé, na které si asi už nevzpomenu. Postupně se ale tahle sešlost začala rozrůstat. Ve druhé vlně přicházeli ti, co se báli, ale chtěli změnu. A když zjistili, že jim už nic nehrozí, přidali se. Ale pak se tam začali objevovat i lidé, kteří měli i jiné, své osobní cíle. To byla taková třetí vlna.

Dokážete popsat, jaká byla tenkrát v Benešově atmosféra?
Ukazovalo se, že se lidé začínají ostře profilovat. Byla tu mlčící většina a byli tu i ti, co byli hodně vlevo. Ti na nás, co jsme chtěli změnu, hodně poštěkávali. Vidím to jak dneska, když jsem se potkal cestou na vlak do Prahy s bratrancem mého švagra. To byl milicionář z týnecké Jawy a přesto, že to byl tehdy mladý kluk, byl hodně zapáleným marxistou. A on mi povídá: Dneska tam nejezdi, dneska vás vykopeme. Asi netušil, kolik se demonstrací účastní lidí. Já mu na to odpověděl jednoduše: Do střetu nikdo už nepůjde. A i kdyby vás tam poslali, tak tři čtvrtiny z vás utečou.

Co on na to?
Řval na mě, ať na to zapomenu, že nás dnes opravdu z Prahy vykopou. Pak, mnohem později jsem se dočetl, že takoví tvrdíci byli schopni a odhodláni demonstrace rozehnat i za pomoci tanků…

Ale tanky naštěstí zůstaly v kasárnách a na řadě byla válka argumentů, slov. Jak vzpomínáte na jednání v Benešově?
Když jsme připravovali generální stávku, domlouvali jsme se, kdo kam půjde, co bude říkat. Pak jsme mluvili s představiteli města i okresu. Jednání byla celkem slušná, žádné velké emoce, krom začátku neplály.

Jaké jste měli požadavky?
Chtěli jsme od nich slyšet, jak to bude podle nich dál. Pan Stibůrek z Městského národního výboru Benešov řekl, že odstoupí a odstoupil. Uvolnila se místa v radě a zajímavé pak bylo dohadování o tom, kdo půjde na místo předsedy MNV Benešov. Volby nebyly, místa se obsazovala kooptací. Měli jsme představu, ale přišli lidé z oné třetí vlny se svými návrhy. Přivedli sice výřečné, ale pro většinu nepřijatelné lidi, jimž doslova z očí koukala vychytralost. Ještě před tím jsme říkali Mojmíru Chromému, že předsedu musí dělat někdo z nás, třeba on. Ale Mojmír řekl, že on tedy ne. Pak ale, když viděl, kdo se na post předsedy MNV dere, vyskočil a zakřičel: „Tak to tedy ne! Do toho raději půjdu sám. Neriskovali jsme kvůli tomu, aby tam šli takoví lidé." A šel do toho a my šli s ním. Bylo to opravdu krásné období.

Jste o čtvrt století starší. Změnil byste s dnešními názory, zkušenostmi něco?
Tak, jak se to odehrálo, tedy sametem, tak to asi muselo být a je to tak dobře. Bylo to stokrát lepší, než převrat nějakou násilnou formou. Z dnešního pohledu kuponová privatizace asi nebyla to nejlepší řešení. Ale tehdy bylo úžasné, že se mohl každý z nás ucházet o část majetku státu.

Autor: Zdeněk Kellner

13.11.2014
SDÍLEJ:

SERVIS

Zemědělství, lesnictví a vodní hospodářství - Zemědělství, lesnictví a vodní hospodářství 21 000 Kč Technici v oblasti vodohospodářství (kromě úpravy a rozvodu vody) Technik vodohospodář - administrativní práce. Požadované vzdělání: úsv. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 21000 kč, mzda max. 24000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracoviště Benešov, Administrativní práce vhodnější pro ženy, vyžaduje pečlivost. Technické vzdělání výhodou., Pracovník zpracovává provozní řády vodovodů, připravuje technické části smluv na provozování Va K a vede další technické evidence, hlášení a reportingy. Zástup za mateřskou dovolenou. Nabízíme stravenky, příspěvek na životní pojištění, roční odměny., Životopisy zasílejte na e-mail: vlachova@vhs-sro.cz, tyrova@vhs-sro.cz ( mzdové a personální oddělení).. Pracoviště: Vodohospodářská společnost benešov, s.r.o., Černoleská, č.p. 1600, 256 01 Benešov u Prahy. Informace: Zora Vlachová, +420 724 431 965. Výroba - Výroba Manipulační dělníci ve výrobě 15 000 Kč Manipulační dělníci ve výrobě Práce v elektrovýrobě. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Pracoviště Benešov, NÁPLŇ PRÁCE , • nenáročné práce ve výrobě elektro , • jednoduchá obsluha lisu , • čistá práce ve středně hlučném prostředí (ochranné pomůcky zajištěny) , • kompletace výrobků , • balení hotových výrobků , PRACOVNÍ DOBA: , • jednosměnný provoz , • PO – PÁ , • po dohodě možnost volné pracovní doby , • běžná pracovní doba 8 hod. denně, případně dle domluvy , (akceptujeme i zkrácené úvazky) , POŽADAVKY: , • manuální zručnost , • pečlivost , • poctivost , OSTATNÍ: , • práce vhodná pro ženu i muže , • nástup možný ihned. Pracoviště: V-systém elektro s.r.o. - sídlo, Rubešova, č.p. 626, 256 01 Benešov u Prahy. Informace: Petr Rosůlek, +420 737 242 214. Informační technologie - Informační technologie Programátor 21 000 Kč Programátoři počítačových aplikací specialisté Programátor počítačových aplikací. Požadované vzdělání: úsv. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 21000 kč, mzda max. 26000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Do našeho týmu hledáme šikovného člověka, který se nelekne vysokého pracovního tempa, dokáže si práci zorganizovat, rychle a pružně reagovat, efektivně komunikovat s ostatními odděleními., Jste pečlivý/á, iniciativní a záleží Vám na výsledku Vaší práce?, Pokud ano, pak hledáme právě Vás!, Náplň práce:, V závislosti na požadavcích firmy, vytvářet, udržovat a modifikovat softwarové vybavení strojů, technologických celků a vizualizačních aplikací na platformě Siemens-Simatic S7-300, 400, 1500,1200, WinCC, Step7, TiaPortal v 14 a výše, Starter, Simotion Scout, VISUAL STUDIO. Nadále udržovat a rozvíjet vzdálený přístup technologů a odpovědných pracovníků do strojů a technologických celků., Udržovat strojovou síť a monitoring výrobních linek., Požadavky:, • SŠ vzdělání – vhodné i pro absolventy, • Vytvoření program pro průmyslové aplikaci, • Tvorba SW pro řízení strojů včetně uživatelského SW, • Znalost práce na PC, • Řidičské oprávnění B – aktivní řidič, • Praxe na obdobné pozici velkou výhodou, • Komunikativnost, flexibilita, • Samostatnost, zodpovědnost, spolehlivost, • Znalost cizích jazyků. Pracoviště: Kavalierglass, a.s. - pracoviště sázava, Sklářská, č.p. 359, 285 06 Sázava. Informace: Ladislava Bečanová, +420 327 550 270,737 240 092. Gastronomie - Gastronomie Číšník, servírka 17 000 Kč Číšníci a servírky číšník, servírka. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 17000 kč, mzda max. 23000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracoviště: Kladruby u Vlašimi, Požadavky:, - znalost práce, odpovědnost, spolehlivost, - příjemné vystupování, - vyučení v oboru preferováno , - morální a občanská bezúhonnost (výpis z rejstříku trestů bez záznamu), - směny 5.30-14.00 a 10.30-19.00, 2x měs. So,Ne , - plat dle praxe, včetně osobního příplatku po zkušební době , Možnost ubytování, stravování, MŠ v místě, příspěvky na penzijní připojištění nebo na dovolenou, řádná dovolená 5 týdnů, sick days , k dispozici bazén, fitness a další , První kontakt e-mailem nebo telefonicky 7-14 hod.. Pracoviště: Rehabilitační ústav kladruby, 258 01 Vlašim. Informace: Roman Karafiát, +420 777 230 695,317 881 342.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ze slavnostního otevření zrekonstruované pobočky České pošty v Benešově.
10

Na benešovské poště je více místa, světla i vzduchu

Vodafone Firma roku 2018 a Česká spořitelna Živnostník roku 2018 - Středočeský kraj.
3

Vítězství v podnikatelských soutěžích voní papírem

Kominík je teď jako zubař. Počkáte si

Střední Čechy - Vysoké škody, i zaplacení ceny nejvyšší. Takové mohou být následky maléru, který se zdánlivě nenápadně zrodí v komíně. S tím, jak lidé začínají topit, každoročně přichází i doba komínových požárů. Následky mohou být fatální.

KRÁTCE: Starosta Benešova Petr Hostek zatím neřekl ne

Benešov - Největší propad zaznamenala při komunálních volbách v Benešově Česká strana sociálně demokratická s volebním lídrem, starostou Petrem Hostekem. Její kampaň oslovila ze 6212 voličů, kteří dorazili k urnám, jen 6,49 procenta z nich. To pak dalo pouhý jeden jediný mandát, který získal právě starosta.

SK Benešov má nového předsedu, je jím Tomáš Novák

Benešov - Nově zvolený Výkonný výbor fotbalistů SK Benešov na svém první zasedání zvolil v pondělí 15. října svého předsedu tak, jak mu ukládají Stanovy spolku. Nově ale zvolil i místopředsedu, kterého teprve musí zakotvit do nových stanov. To si dal výkonný výbor jako jeden ze základních úkolů.

Chřipka zabíjí stále více lidí. Lékaři radí očkování

Střední Čechy /ANKETA/ – Nezvykle drsná byla ve středních Čechách minulá chřipková sezona 2017/2018. Po útoku virů nepřežilo 30 osob – většinou starších lidí s chronickými onemocněními – a pacientů, u nichž si průběh onemocnění vyžádal pobyt na nemocničních odděleních s intenzivní péčí, zaznamenala krajská hygienická stanice celkem 97. Proti minulosti se výrazně navýšily počty těžkých případů i obětí – a o to více hygienici připomínají výhody očkování. S tím, že nechat si píchnout vakcínu je ideální právě teď.

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT