Ze slavnostního vyhlášení vítězů středočeského kola, které se konalo ve čtvrtek 16. června v Galerii Středočeského kraje v Kutné Hoře neodešly s prázdnou ani městyse Čechtice a Maršovice. Zatímco Čechtice získaly diplom za kvalitní sociální služby, Maršovice za rozvoj komunitní společnosti.

Ale ani zbylá tři sídla z Benešovska, Kamberk, Louňovice pod Blaníkem a Vranov neodešla s prázdnou.

Obec Kamberk má Diplom za udržování muzea venkova, městys Louňovice pod Blaníkem Diplom za podporu tradičního včelařství a obec Vranov pak Diplom za spolupráci se zemědělskými subjekty.

„My tomu říkáme Cena útěchy. V loňském roce jsme se totiž do této soutěže přihlásili poprvé, a hned jsem získali Oranžovou stuhu za spolupráci se zemědělskými subjekty. Letos pouze diplom. A přitom se domnívám, že jsme tomu tentokrát věnovali podstatně více času a úsilí než minulý rok," uvedla místostarostka Čechtic Marie Marhanová.

Rozhodně prý ale nejsou konečným výsledkem zklamáni. Ocenění, které městys získal si nesmírně váží, a Úholičkám vítězství z celého srdce přejí.

ČECHTICE DÁVAJÍ VÍTĚZNÉ ÚHOLIČKY JAKO VZOR

„Těm jsme opravdu fandili, jelikož jsou naprosto bezkonkurenční," poznamenala Marie Marhanová.

A jak to bude s účastí Čechtic v soutěži příští rok? To je podle slov místostarostky městyse zatím otevřená otázka. Jedno je ale podle ní prý jisté. Pokud to příští rok zkusí znovu, na získání Zlaté stuhy to nebude. Na rozdíl od Úholiček mají v obci údajně ještě řadu nedostatků, které je třeba odstranit.

ÚČAST OBCÍ Z NAŠEHO KRAJE BYLA LETOS NIŽŠÍ

„Co mě ale překvapilo, že zatímco v loňském roce se do soutěže přihlásilo ze Středočeského kraje 24 obcí, letos jen 13. Jestli je to tím, že lidé nemají čas, nebo jejich zájem upadá… . Je fakt že příprava prezentace je poměrně časově náročná, ale za tu práci to stojí," dodala Marie Marhanová s tím, že minulý rok získaly Čechtice společně s Oranžovou stuhou i šest set tisíc korun, které použily na opravy chodníků.

„Naše obec se Vesnice roku účastnila už potřetí. Poprvé jsme získali diplom za spolkový život v obci, loni jsme za něj obdrželi Modrou stuhu a letos diplom za rozvoj komunitní společnosti," informovala v zastoupení starosty Maršovic Bohumila Ježka, který byl celý den pracovně mimo obec administrativní pracovnice maršovického úřadu Miroslava Žáková.