Před třemi roky o likvidaci divokých stání aut usiloval Tomáš Podhola, tehdejší místostarosta a také letitý člen spolku Přátelé Konopiště. Trnem v oku mu bylo devastování prostoru mimo silnici. „Tam, kde zákazové značky nejsou, jsem za Komisi pro Konopiště podal podnět silničnímu a správnímu odboru Městského úřadu Benešov k projednání osazení uvedených úseků dopravními značkami,“ řekl tehdy Podhola. Současný zastupitel města však boj nevzdává a včera k tomu poznamenal. „Protože se nic nestalo a je to ještě horší, podáme na město oficiální žádost spolku Přátelé Konopiště, aby se město problém zabývalo, a vyřešilo ho,“ dodal.

Už tehdy komise požadovala po městské policii, aby se uvedeným místům s divokým parkováním věnovala častěji a byla při jejich řešení důsledná. Místa k tomu měli strážníci dost. Asi nejznámější neoficiální parkoviště leží u kapličky sv. Anny nedaleko rybníka Papírna. Druhým pláckem vyválcovaným auty v trávě mimo cestu je ten u silnice vedoucí kolem slepičárny Mydlářky. Jeden z úseků „kolonizovaných“ motoristy je také nedaleko Konopišťského rybníka u silnice z Benešova na Netvořice a Neveklov. Tam mezi vzrostlými lipami tvořícími alej, parkují většinou sportovní rybáři nebo běžci.

A že to tak nejspíš zůstane, potvrdil včera i současný starosta Benešova Petr Hostek. „Pokud není místo označeno zákazovou dopravní značkou nebo jinou právní úpravou, nelze řidičům zakázat stání na kraji vozovky,“ tvrdí Hostek s tím, že problém je složitý zejména proto, že i parkování upravuje legislativa a nelze si ji vykládat podle toho, jak se komu hodí. „Jsme kvůli tomu bezzubí. Pokud budou auta devastovat zeleň na našem pozemku, můžeme je perzekuovat. Pokud bude auto překážet provozu, může to řešit i státní policie,“ dodal starosta s tím, že nový přestupkový zákon vytváří až neskutečný tlak na úředníky při řešení zmiňovaných situací a nakonec také nejistý výsledek.

Konopišťský zámecký park patří k nejkrásnějším krajinářským parkům ve střední Evropě. Jeho součástí je vedle samotného zámku také Růžová zahrada se skleníkem, obůrka s daňky, muflony či jeleny sika. Parkem vedou naučné stezky s dřevěnými altány, v rybníku se lze i koupat.